Komorniki

Żniwa, dożynki i obrzędy z nimi związane – festyn

Dożynki miejskie 2014  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dożynki, które odbywają się po zakończonych żniwach mają swoją długą tradycję. Odbywają się wszędzie tam, gdzie zbierane są plony. Także w Poznaniu, na terenie którego nadal mamy jeszcze wiele pól uprawnych.

Warto poznać obrzędy jakie towarzyszyły zawsze podczas zbiorów w dawnych czasach. Będzie ku temu okazja w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Własnie tutaj odbędzie się impreza plenerowa Przeszłość – przyszłości. Żniwa i dożynki.

Zapraszamy na nią wszystkich, którzy chcą zapoznać się z tradycją zbioru zbóż oraz obrzędami, które w dawnych czasach towarzyszyły temu ważnemu wydarzeniu na polskiej wsi – wyjaśniają organizatorzy – zostaną zaprezentowane dawne techniki żęcia zboża z użyciem sierpa, kosy i żniwiarek, sprzęty żniwne oraz tradycyjne obrzędy związane ze żniwami w czasie dorocznych dożynek.

Podczas pokazów polowych, które odbywać się będą w niedzielę zostanie pokazana praca dawnymi młocarniami Warmianką oraz szerokomłotną napędzaną lokomobilą, a także dawne sposoby wiązania snopów do czego zapraszani będą także przybyli do muzeum goście. Będzie również zaprezentowana zwózka zboża wolim zaprzęgiem.

Wśród występów na scenie będzie można obejrzeć między innymi pradawny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Poligrodzianie – dodają organizatorzy.

Podczas niedzielnego festynu będzie zorganizowana także wystawa dawnych miar i wag, stanowisko interaktywne mające na celu właściwe rozpoznawanie poszczególnych gatunków zbóż, a także pokazy i stanowiska poświęcone młóceniu, czyszczeniu i przerobie ziarna na mąkę i kaszę.

Będzie też wypiek chleba w tradycyjnym piecu chlebowym oraz pokazy archiwalnych filmów o tematyce związanej ze żniwami i dożynkami. Na dodatkowe atrakcje liczyć mogą najmłodsi, dla których przygotowano liczne i wszechstronne stanowiska interaktywne, gdzie będą mogli nie tyllko doskonale się bawić, ale także czegoś nauczyć.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego muzeum, by podczas mile spędzonego czasu wczuć się w charakterystyczny klimat minionych epok – zachęcają gospodarze.

Podczas niedzielnego festynu zbierana będzie krew na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach. Dla osób, które oddadzą krew wstęp na imprezę będzie bezpłatny.

Festyn Przeszłość – przyszłości. Żniwa i dożynki odbędzie się na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie w niedzielę 28 sierpnia od 11:00 do 17:00.

Można dojechać tutaj samochodem drogą krajową nr 5 łączącą Poznań z Wrocławiem. Kursują w pobliżu także bany relacji Poznań – Wolsztyn. Trzeba wysiąść na stacji Szreniawa. Skorzystać także można z autobusu 703 wyjeżdżającego z Górczyna bądź autobusów PKS jadących z dworca i zatrzymujących się na przystanku przy ul. Krauthofera.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz