Aglomeracja K U L T U R A Swarzędz

Znany podróżnik patronem szkoły w Zalasewie.

Aleksander Doba  Foto: UMiG w Swarzędzu

Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie od 1 września ma swojego patrona. To Aleksander Doba – Honorowy Obywatel Swarzędza, zmarły w 2021 roku wybitny podróżnik, „pogromca” oceanów, swarzędzanin z urodzenia. W środę odbędzie się uroczyste nadanie imienia, a w holu szkoły odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona patronowi.

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946. Do 1975 roku mieszkał w Swarzędzu. Ukończył Politechnikę Poznańską.

Został pierwszym Polakiem, który bezapelacyjnie zwyciężył w prestiżowym konkursie National Geographic. Ponad pół miliona internautów zagłosowało za tytułem Podróżnika Roku 2015 właśnie dla Aleksandra Doby, który na przełomie 2013 i 2014 roku przepłynął samotnie kajakiem najszerszy odcinek Atlantyku pomiędzy wybrzeżami Europy i Ameryki Północnej! W czasie 167 dni pokonał 12 tysięcy kilometrów. W konkursie pokonał również 9 pozostałych kandydatów, których dokonania w 2014 roku uznane zostały przez National Geographic za wyjątkowo istotne dla świata podróżników.

Aleksander Doba, na wieść o swoim zwycięstwie, powiedział: „mam nadzieję, że moja historia zainspirowała wielu do realizacji własnych marzeń i planów, a przede wszystkim uwierzenia, że wszystko jest możliwe…”

W uznaniu zasług Rada Miejska w Swarzędzu nadała także Aleksandrowi Dobie wyróżnienie „Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Swarzędz”.

fot. Marcin Kowalik, Marcin Osman, Magdalena Szymańska, Maciej Woliński, archiwum UMiG

Użyte w artykule zdjęcia: UMiG w Swarzędzu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz