Aglomeracja

Zmiany w rządowym rozporządzeniu o ograniczeniach

Nowa hala Volkswagena(003)  Foto: Eiffage / materiały prasowe

W pierwszym dniu obowiązywania nowych, bardziej rygorystycznych przepisów mających maksymalnie zmniejszyć liczbę zakażeń na koronawirus, rząd wprowadził w nich pewne zmiany. Pojawiły się m. in. wyjątki dla aptek i stacji benzynowych w przypadku „godzin dla seniora”, a także rozszerzona została lista osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach.

W rozporządzeniu wprowadzającym nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa rząd uszczegółowił kilka kwestii.

  • Jeśli mieszkałeś w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 31 marca, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

Hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla osób w kwarantannie lub izolacji, personelu medycznego, osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych), osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

Jeśli więc przed wejściem nowych przepisów nocowałeś w hotelu, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

  • Miejsca pracy – ułatwienia dla linii produkcyjnych

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy poszczególnych osób, które muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów, np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala, ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii – czytamy w rozporządzeniu.

  • Wyjątki w godzinach dla seniora (10:00-12:00)

Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. godzin dla seniora, które polega na obsłudze w godzinach od 10:00 do 12:00 jedynie osób powyżej 65. roku życia. Obowiązuje je także zasada 3 osoby na jedno stanowisko kasowe tak jak pozostałe sklepy i punkty usługowe.

Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Użyte w artykule zdjęcia: Eiffage / materiały prasowe, Orlen

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz