POZnań

ZKZL obniża czynsze

Plac Wiosny Ludów  Foto: Tomasz Dworek

W październiku ubiegłego roku Miasto Poznań i ZKZL drugi raz wspomogły lokalny biznes, obniżając czynsze do końca 2020 r. Teraz, ze względu na utrzymujące się obostrzenia dla przedsiębiorców, pomoc tę przedłużono do końca marca 2021 roku.

Miasto Poznań i ZKZL, zgodnie z zapowiedziami z ubiegłego roku, przedłużyły obniżkę czynszów dla najbardziej poszkodowanych przez pandemię branż do końca marca 2021 roku. Wynika to z utrzymania obostrzeń, które uderzyły w wiele gałęzi gospodarki.

Sytuacja wielu przedsiębiorców nie tylko się nie poprawiła, ale jest jeszcze gorsza niż jesienią – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Pomoc dla poszkodowanych jest zadaniem rządu, ale kolejne rządowe tarcze nie do końca spełniają swoje zadanie. Najlepiej świadczy o tym desperacja przedsiębiorców, którzy zdecydowali się otworzyć swoje lokale pomimo pandemii. W tej sytuacji decyzja o wydłużeniu obniżek czynszu była oczywista.

Poznańscy przedsiębiorcy będą mogli nadal korzystać z miejskiego wsparcia. 50-procentową obniżkę czynszu uzyskały te firmy, które zostały objęte zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Dotyczy to między innymi klubów fitness, siłowni czy klubów muzycznych. Branże gastronomiczna i turystyczna, które mogą działać w ograniczonym zakresie, uzyskały 25% obniżki czynszu.

Przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku otrzymali obniżkę, będą mogli złożyć wniosek o jej przedłużenie o kolejne trzy miesiące. Z tegorocznej pomocy będą mogły skorzystać też kolejne firmy. Właściciele lokali użytkowych należących do miasta, którzy wcześniej nie spełnili wymagań dotyczących spadku dochodów, będą mogli teraz ponownie złożyć wniosek o obniżkę czynszu. Tym razem będą musieli wykazać spadek przychodów o 25% w grudniu 2020 roku w stosunku do grudnia 2019 roku.

Korzyści mogą odnieść również przedsiębiorcy, którzy byli beneficjentami pierwszej poznańskiej tarczy antykryzysowej przy pierwszym lockdownie. Z uwagi na fakt, że ich sytuacja nie uległa poprawie, Miasto Poznań i ZKZL wydłużyły termin uzupełnienia kaucji aż o rok, do 30 kwietnia 2022.

Wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o obniżenie czynszu znajdą się w ciągu 7 dni na specjalnie temu poświęconej stronie internetowej: www.zkzl.poznan.pl/obnizka

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz