Łazarz POZnań

Zieleń w donicach znika z ulicy Wielkiej

Zieleń na ulicy WIelkiej  Foto: materiały prasowe / ZZM

Usytuowane w przestrzeni ul. Wielkiej donice z zielenią trafią wkrótce na Rynek Łazarski. Wszystko w ramach przygotowań do rozpoczynającej się niebawem przebudowy płyty Starego Rynku.

Rozpoczęta kilka lat temu miejska inicjatywa “zazieleniania” przestrzeni Śródmieścia objęła m.in. ul. Wielką i ul. Paderewskiego, gdzie stanęło 25 donic, obsadzonych kwitnącymi drzewami, trawami ozdobnymi i bylinami. Przy obu ulicach przybyło także kilkanaście ławek z drewna i stali nierdzewnej. Zainicjowano wówczas priorytetowy z punktu widzenia Miasta, długotrwały proces przywracania roślinności, także na terenie ścisłego centrum, często w miejscach w których sadzenie nowych drzew w ziemi jest niemożliwe. Przez ten okres donice z ul. Wielkiej wpisały się już w śródrynkowy krajobraz przyuliczny, ciesząc oko mieszkańców i turystów.

Jednak z uwagi na rozpoczęte już prace przygotowawcze przed zbliżającym się remontem płyty Starego Rynku donice muszą zostać tymczasowo przeniesione. Jest to związane z wytyczeniem przez ulicę Wielką dojazdu ciężkiego sprzętu na teren planowanej inwestycji. Z uwagi na konieczność zapewnienia swobodnego poruszania się pojazdów budowlanych, a także w trosce o zabezpieczenie ciągłości procesu wegetacji i rozkwitu nasadzeń, podjęta została decyzja o przeniesieniu donic w rejon Rynku Łazarskiego. W nowej przestrzeni, poza walorem estetycznym, będą one pełnić także funkcje utrudniające występujący tam   proceder nielegalnego parkowania na miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Po zakończeniu niezbędnych prac budowlanych, związanych z dojazdem sprzętu na teren inwestycji przebudowy Starego Rynku, donice wrócą na swoje pierwotne miejsce.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / ZZM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz