K U L T U R A

Zespół Wilki ponownie w Poznaniu

Sylwester 2012/2013 Plac Wolności - Gwiazda wieczoru zespół Wilki (Robert Gawliński)  Foto: lepszyPOZNAN.pl/  Piotr Rychter

Wilki wystąpią w Auli Uniwersyteckiej w czwartek, 10 lutego o godzinie 20:00. Muzycy świętują 30 lat od czasu wydania debiutanckiej płyty “Wilki” z tej okazji ruszają w trasę koncertową, podczas której zagrają największe przeboje w akustycznych aranżacjach.

Debiutancka płyta zespołu wydana 30 lat temu przyniosła im wielki rozgłos i miano jednego z największych, polskich zespołów lat 90-tych. Od tego czasu Wilki przechodziły przeobrażenia, a jego obecny skład jest bardziej rodzinny, niż kiedykolwiek. W zespole bowiem, na gitarze gra syn Roberta – Beniamin, na basie jego brat Emmanuel, a managerką zespołu jest żona Roberta – Monika.

Zespół zasilają także muzycy, którzy nagrywali pierwszą płytę Wilków – gitarzysta Miki Ciupas i Maciek Gładysz. Na perkusji gra Adam Kram (znany m.in. z zespołu Chemia).

Niespodzianką jest fakt, że podczas trasy gościem specjalnym będzie Jakub Galiński – klawiszowiec i producent, który odpowiedzialny jest za sukcesy takich artystów jak Sanah i Dawid Podsiadło.

W roku1992 królowały takie utwory jak: „Son of The Blue Sky”, „Aborygen” lub „Eli Lama Sabachtani”. Album okazał się bestsellerem i osiągnął status platynowej płyty.

W 2002 roku zespół powrócił z nowym albumem „4”, sprzedanym w 100 000 egzemplarzy i osiągnął kolejny sukces. Piosenki takie jak „Baska” czy „Urke” zdobyły szczyty list przebojów. Kolejne dwa albumy studyjne wydane przez zespół osiągnęły status Gold i obfitowały w liczne hity, jak „Bohema”, „Love Story”, „Słońce pokonał cień”, „Here I am”,czy „Na zawsze i na wieczność”.

Swój ósmy, najbardziej wesoły i rock’n’rollowy album – „Przez dziewczyny” wydali w roku 2016 promowany przez piosenkę o tym samym tytule. To był album zbliżony klimatemdo największych przebojów z płyty „4”. Niezaprzeczalny wpływ na twórczość albumu miało dołączenie do grupy nowego członka: syna frontmana, Beniamina Gawlińskiego, który gra na gitarze akustycznej oraz klawiszach.

W kolejnym roku Wilki świętowały 25-lecie wydania swojego debiutanckiego albumu, a 11 maja, dokładnie 26 lat po debiucie, ukazał się podwójny album „26/26”. Zawiera 25 największych przebojów i jedną nową piosenkę „Na krawędzi życia”, która promowała album.

“Niebieska Trasa” po największych miastach w Polsce, miała miejsce w 2020 roku podczas, której zabrzmiał cały debiutanckie album “Wilki” z 1992 roku. Trasa okazała się wielkim sukcesem.

Wilki Akustycznie 30-lecie

Aula Uniwersytecka, ul. Wieniawskiego 1
czwartek, 10 lutego, godzina 20:00

Bilety w cenie od 99 zł – 139 zł

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/ Piotr Rychter

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz