K U L T U R A

WOŚP w Blue Note

30. Finał WOŚP  Foto: materiały prasowe / WOŚP

Na 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w klubie Blue Note odbędzie się koncert. W niedzielę, 30 stycznia uczestnicy wydarzenia, które nie będzie biletowane, będzie mógł wrzucić dobrowolny datek do puszki wolontariusza i otrzyma tradycyjnie serduszko.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci wesprze Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych, które działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. Wsparcie otrzymają także poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny.

Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25 proc., stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Kto wystąpi tego dnia w Blue Note?

Córy

To Kasia Tontor i Natalia Hoffmann. Tworzą muzykę inspirując się soulem, hip hopem i r&b. Połączyły je długie godziny niekończących się rozkmin, czwartkowe kawki, tłuste bity oraz wspólne flow. Muzyka jest dla nich formą autoterapii. Chcą pokazać, że dziewczyny mogą się wspierać i być dla siebie źródłem wzajemnej inspiracji.

brodachè

To trzy piękne kondory wznoszące się nad oceanem zmieszanych wód elektroniki, alternatywy, popu.
Instrumentalnie i z przejawem liryki.
brodachè to kolektyw najlepszych cech, jakie chciałbyś, aby miała Twoja mama. brodachè to troskliwy ojciec, którego nigdy nie miałaś.

Julia Rover

Przydomek debiutantki, to suma uwielbienia jej rodziców do jazdy na rowerze, jej uwielbienie dla Julii Roberts i utwór Led Zeppelin „Rover”. Rower zresztą nie jest bez znaczenia w historii życia artystki.

Po coverach, Julia w sierpniu opublikowała na streamingu pierwszy singiel. – Muzykę robię z Bratem Witem, który jest członkiem zespołu Rat Kru – mówi Julia w Czwórce. – Śmiejemy się, że taki z nas duet: Brat Wit i Julia Rover. Skąd wziął się „Karmel”? – Uwielbiam jeść i uwielbiam słodycze, a najbardziej słony karmel – mogę go jeść pod każdą postacią – zdradza artystka. – To mój autorski singiel i być może nie ujrzałby światła dziennego, gdyby nie Brat Wit. Zanim zaczęłam z nim współpracę, wszystkie teksty powstawały pod kołdrą, a ich dzikie muzyczne improwizacje tworzyłam w zaciszu domowym. Gdy poznałam Witka, poprosił, żebym wysłała swoje dokonania. Spodobało się i tak zaczęła się współpraca, spokojna, bez presji i na chillu. Gdyby nie Rat Cru, to bym chyba została pod tą kołdrą – dodaje.

Zgodnie z zasadami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy koncert nie będzie biletowany, a każdy wchodzący do klubu będzie mógł wrzucić dobrowolny datek do puszki wolontariusza (a w zamian otrzyma tradycyjne czerwone serduszko WOŚP).

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Klub Blue Note
niedziela, 30 stycznia, godzina 15:00

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / WOŚP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz