Aglomeracja

Zbliża się rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych

Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych  Foto: lepszyPOZNAN / S9+

Wyniki rekrutacji podstawowej do szkół ponadpodstawowych poznamy już w poniedziałek (2.08). Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca.

Nie wszyscy kandydaci do szkół ponadpodstawowych są zadowoleni z wyników rekrutacji podstawowej. Części zabrakło punktów, by dostać się do wymarzonej szkoły. Powstałe podczas zbierania wniosków minima punktowe były w tym roku wyższe, niż w latach poprzednich. Ponad 1.400 absolwentów szkół podstawowych nie dostało się do żadnej z wybranych szkół.

To właśnie głownie ci ostatni mogą składać wnioski w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się we wtorek 3 sierpnia, a zakończy się w czwartek 5 sierpnia do godziny 15:00. Czasu zatem jest znacznie mniej. Znacznie mniejszy będzie także wybór oddziałów.

W rekrutacji uzupełniającej czekać będzie nieco ponad 400 miejsc w liceach ogólnokształcących, ponad 600 w technikach i blisko 600 w szkołach branżowych I stopnia. W najbardziej obleganych szkołach wolnych miejsc nie ma wcale, bądź są tylko pojedyncze.

Wnioski w rekrutacji uzupełniającej składać będą mogły również ci kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani, ale nie potwierdzili woli uczęszczania. Jedni i drudzy korzystać będą z systemu Nabór, w którym wypełnią wnioski i dołączą niezbędne dokumenty.

Warto pamiętać, że nie wystarczy wypełnić wniosek. Należy go jeszcze wysłać (zgodnie z instrukcją) do szkoły pierwszego wyboru. Nie warto także czekać do ostatniej chwili! warto także wybrać maksymalną ilość szkół i oddziałów, by zwiększyć szansę zakwalifikowania.

Przypominamy, że do wybranej szkoły zakwalifikowało się w rekrutacji podstawowej 8.068 uczniów (3921 do liceów, 3350 do techników i 797 do szkół branżowych I stopnia). 

Wyniki kwalifikacji poznamy 16 sierpnia, a listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów w rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadpodstawowych zostaną opublikowane 23 sierpnia.

Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu Foto: lepszyPOZNAN / S9+
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / S9+

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz