K U L T U R A

Zbliża się Noc Muzeów 2023

Noc Muzeów 2019  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Ponad 70 muzeów, galerii i innych organizacji otworzy w sobotę, 20 maja drzwi swoich instytucji kulturalnych dla poznaniaków i poznanianek. Na terenie całego miasta oglądać będzie można wystawy i brać udział w warsztatach. Będzie to największa edycja Nocy Muzeów w historii stolicy Wielkopolski.

Blisko 200 atrakcji czeka poznaniaków oraz gości w ciągu jednej nocy. W tym roku do udziału w wydarzeniu zgłosiła się rekordowa liczba placówek. Muzea i galerie będą czynne od godz. 17:00 do minimum 1:00 w nocy. Na uczestników obok wystaw czekają interesujące warsztaty. Na przykład w Szkole Rysunku i Architektury dzieci i młodzież będą mogli bezpłatnie wziąć udział w kursach rysowania pastelami pod okiem profesjonalistów, a w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym czeka nauka kaligrafii arabskiej.

Noc Muzeów integruje publiczne i prywatne wydarzenia kulturalne, aby pokazać to, co najlepsze. Miasto Poznań udostępnia wiele atrakcji, które każdy powinien zobaczyć.- mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Ubiegłoroczna, jeszcze pandemiczna edycja zgromadziła ponad 52 tysiące odwiedzających. Liczę, że w tym roku pobijemy kolejny rekord.

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowują wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. W tym roku instytucje kulturalne z Poznania i okolic zapewniają moc atrakcji. 

Jednymi z ciekawszych punktów jest m.in. możliwość zrobienia selfie z autoportretami Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym czy zgłębienie świata kosmosu w Centrum Kultury Zamek. Teatr Wielki przygotował coś dla wszystkich zainteresowanych charakteryzacją i tajnikami wykonania makijażu i kostiumu scenicznego. Widzowie poznają tych, którzy przygotowują solistów do występu. Natomiast na dziedzińcu Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz będzie zaprezentowany nocny mapping, czyli widowiskowe wizualizacje i koncert multimedialny jazzowego zespołu Siema Ziemia.

Nasze oddziały już czekają na gości. Do obejrzenia jest wiele atrakcji, które otwierają wyobraźnię i przyciągają tłumy miłośników kultury. To właśnie tu w Poznaniu  21 lat temu zainaugurowaliśmy pierwszą polską Noc Muzeów – przypomniała Maria Gołąb, dyrektor ds. naukowych Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się W 1997 r. w Berlinie kiedy to otworzono po raz pierwszy drzwi instytucji kultury. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku podobne wydarzenia zostały zorganizowane także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. 

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz