K U L T U R A

Zakończył się Enter Enea Festival

12. Enter Enea Festival - Mohini dey  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Energetycznym koncert basistki Mohini Dey zakończyło się trzydniowe święto jazzu Leszka Możdżera nad jeziorem Strzeszyńskim. Na scenie pojawili się zaproszeni do projektu artyści: Verneri Pohjola Quartet, Adam Bałdych Quartet & Paolo Fresu, Chassol, 5 – ISH, Daniel Herskedal Trio, Leszek Możdżer i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, Chojnacki/Miguła Contemplations, Marialy Pacheco i Omar Sosa, Mohini Dey feat. Gergo Borlai, Mark Hartsuch, Mike Gothard, Daniel Szebenyi.

Od pierwszej edycji. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z kameralnej ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. 

W tegorocznym programie Enter Enea Festival znalazło się wiele muzycznych odkryć.  Po raz pierwszy w Polsce wystąpił Chassol, francuski pianista, kompozytor muzyki filmowej, który nie boi się eksperymentować czy sięgać w swojej twórczości po muzykę pop. Na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim wystąpił też francuski muzyk i kompozytor Hadrien Feraud, który do Poznania przyjechał z autorskim zespołem 5-ISH. Z północy Europy przyjechali do Poznania wirtuozi instrumentów dętych: norweski muzyk i kompozytor Daniel Herskedal ze swoim kwartetem i uznany fiński trębacz Verneri Pohjola. Wśród zaproszonych twórców nie zabrakło też kobiet: na scenę Enter Enea Festival powróciła Marialy Pacheco, która występowała już przed festiwalową publicznością 10 lat temu. Tym razem była w duecie z Omarem Sosą, chwilę po premierze ich koncertowego albumu na cztery ręce pt. “Manos”. Na zakończenie Enter Enea Festivalu zagrała po raz pierwszy w Polsce indyjska królowa gitary basowej – Mohini Dey. Polską scenę reprezentował Adam Bałdych.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz