Aglomeracja

Zaćmienie Słońca już w piatek!

Zaćmienie Słońca  Foto: By Brydzo via Wikimedia Commons

Zaćmienie Słońca Foto: By Brydzo via Wikimedia CommonsJeśli tylko pogoda pozwoli, w najbliższy piątek 20 marca 2015 roku czeka nas ciekawy spektakl na niebie –  częściowe zaćmienie Słońca.

Maksymalna faza zaćmienia to około 70 procent tarczy Słońca zasłoniętej przez Księżyc, tak więc widok powinien być interesujący.

Dla obserwatora w Poznaniu Słońce wzejdzie o 5:44, czyli na długo przed początkiem zaćmienia. Początek zaćmienia, tj. pierwszy kontakt cienia Księżyca z tarczą Słońca, będzie miał miejsca o 9:43. Maksymalna faza zaćmienia nastąpi o 10:52, a zakończenie o 12:03.

Poprzednie tak głębokie zaćmienie Słońca widoczne z Poznania miało miejsce 4 stycznia 2011, a następne będzie można obserwować w Poznaniu dopiero 10 czerwca 2021 (na następne całkowite widoczne w Polsce trzeba poczekać do roku 2075).

W Poznaniu najlepiej zaćmienie oglądać w towarzystwie studentów Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM. Przy dobrej pogodzie w parku przy ulicy Słonecznej będzie można wspólne obserwować to zjawisko.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz