K U L T U R A

Zabytkowy skarb na szyi pięknych pań

Naszyjniki z Muzeum Archeologicznego  Foto: Kateriny Zisopulu

To ostatni moment, by zobaczyć tę unikatową biżuterię w Muzeum Archeologicznym. Ale to nie wszystko! Dwanaście wyłonionych w drodze konkursu poznanianek będzie mogło naszyjniki założyć i otrzymać zdjęcie wykonane w takiej ozdobie. Biżuteria stanowi eksponaty muzeum, nie można jej kupić – zatem fotografia w takim unikacie to jedyna okazja aby poczuć się, choć na chwilę, posiadaczką skarbu.

Naszyjniki z Muzeum Archeologicznego Foto: Kateriny ZisopuluWyjątkową biżuterię, w której zamknięte są fragmenty historii miasta można podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumskim od 18 stycznia. W ramach współpracy z poznańską projektantką Anną Orską powstało dwanaście oryginalnych naszyjników, wykonanych ze srebra, stali szlachetnej i drewna dębowego pochodzącego z konstrukcji wałów grodowych Ostrowa Tumskiego z X. wieku.

– Wyjątkowe połączenie dawnego surowca i nowoczesnej formy pozwoliło nam wszystkim na nowo odkryć tajemnice przeszłości, a materia zabytkowa, z której wykonane zostały ozdoby, nadała sztuce nowego sensu i znaczenia – mówi Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Finisaż wystawy biżuterii autorstwa Anny Orskiej zaplanowano na 15 marca. W tym dniu naszyjniki będzie można nie tylko obejrzeć, ale również przymierzyć. – To nasza propozycja dla poznanianek. Dwanaście pań wyłonionych w drodze konkursu będzie mogło biżuterię założyć, a my wykonamy pamiątkowe zdjęcie w tak niezwykłym naszyjniku – wyjaśnia Agnieszka Stempin.

Przypomnijmy, że biżuteria stanowi eksponaty muzeum, nie można jej kupić – zatem fotografia w takim unikacie to jedyna okazja aby poczuć się, choć na chwilę, posiadaczką skarbu. By wziąć udział w konkursie wystarczy wymienić dwie dowolne miejscowości, z których pochodzą zabytkowe naszyjniki pokazywane na wystawach stałych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (ul. Wodna 27) i wysłać zgłoszenie konkursowe na adres mailowy: rezerwat@muzarp.poznan.pl. Wejście do Muzeum w celu odszukania na ekspozycjach naszyjników jest bezpłatne.

15 marca o godzinie 11.00 w Rezerwacie Genius Loci odbędzie się także spotkanie autorskie z Anną Orską. Artystka opowie gościom m.in. o technikach projektowania biżuterii. Będzie to także okazja, by porozmawiać z archeologami o projekcie „1000 lat w naszyjnikach”. Natomiast w godzinach od 10.00 do 17.00 wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć specjalną prezentację multimedialną pt. „Naszyjniki przez tysiąclecia w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu”.

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci otwarto w 2012 r. jako filię poznańskiego Muzeum Archeologicznego, a jego wystawa już została uhonorowana prestiżową nagrodą „Izabella 2012″ i ogólnopolskim wyróżnieniem Sybilla 2012. Można na niej zobaczyć pozostałości tysiącletnich umocnień obronnych oraz fragment muru z XVI wieku. Oferowana przez rezerwat podróż w przeszłość jest bardzo interaktywna – wystawa posiada multimedialne kioski, film 3D i hologramy.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz