POZnań

Zabytkowy dworzec, Euro2012 i mgła – zobacz najlepsze zdjęcia z Poznania

Dworzec Letni  Foto: FotoPortal / Zbigniew Ratajczak

Oficjalny ForoPortal miasta Poznania to miejsce, gdzie każdy może zaprezentować swoje zdjęcia przedstawiające nasze miasto. Co miesiąc internauci i jury przyznają nagrody. Dodatkowo wybierane jest zdjęcie roku. Właśnie ogłoszono wyniki tego konkursu.

Jeszcze chyba nigdy w krótkiej historii FotoPortalu debaty nad wyborem zdjęcia nie były tak długie, ale też tak emocjonujące – wyjaśniają organizatorzy – jury spotykało się kilkakrotnie biorąc pod lupę każde z wybranych przez siebie fotografii i przekonując pozostałych uczestników obrad o słuszności własnych werdyktów.

Ostatecznie zdecydowano, że tytuł ZDJĘCIA ROKU otrzyma fotografia Dworzec Letni, której autorem jest Zbigniew Ratajczak. Otrzyma on także 2.500,00 złotych nagrody.

Miejsce to wygląda teraz inaczej niż na nagrodzonej fotografii, ponieważ zostało wyremontowane. Zostało docenione przemyślane ujęcie, świadome uchwycenie sytuacji i gry świateł – argumentują organizatorzy konkursu.

Dworzec Letni został zbudowany przez architekta Stendla dla Wilhelma II jako Dworzec Cesarski. Cesarz był tutaj tylko raz, podczas swojej trzeciej wizyty w Poznaniu. Pierwszymi gośćmi, którzy przybyli na Keiserbanhof były jego dzieci książę August Wilhelm z małżonką Aleksandrą, książę Oskar, książę Joachim oraz książę Eitel Friedrich. Dworzec Letni odegrał również symboliczną rolę w historii naszego miasta. To właśnie tutaj wysiadł z pociągu Ignacy Jan Paderewski w grudniu 1918 roku.

Dworzec Letni Foto: FotoPortal / Zbigniew Ratajczak

Wyróżnienie otrzymał także Paweł Rosolski za kolaż zatytułowany Poznań – city of Ireland, które przedstawia nasze miasto podczas Euro 2012.

Poznań - city of Ireland Foto: FotoPortal / Paweł Rosolski

Kolejne wyróżnienie zdobył Michał Wrombel za zdjęcie Miasto budzi się… Musicie przyznać, że ma ono swój niepowtarzalny klimat. Obaj panowie otrzymują po 1.500,00 złotych nagrody.

Miasto budzi się...  Foto: FotoPortal / Michał Wrombel

Również internauci wybrali swoje zdjęcie roku. Laureatem tego głosowania została fotografia “…miłość we mgle” autorstwa Tomasza Baumgarta. Otrzymał on oprócz tytułu Zdjęcia roku internatów również 500,00 złotych nagrody.

Na FotoPortalu zarejestrowanych jest blisko 6.000 osób, choć nie wszyscy publikują swoje zdjęcia. Każdego miesiąca ogłaszany jest temat przewodni zgłaszanych fotografii. Tylko te, które będą go realizować mają szansę na nagrody przyznawane przez jury. Każdego miesiąca nagrody, choć mniejsze, przyznają także internauci głosując na najlepsze ich zdaniem prace.

FotoPortal miasta Poznania znajdziesz klikając tutaj.

…miłość we mgle Foto: FotoPortal / Tomasz Baumgart

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Tomasz Baumgart to oszust,zdjecie akurat to ,moze i dobre ,ale wiekszosc glosow uzyskal przez wyudzanie ich na facebooku od znajomych.