Lifestyle

Za dużo siedzenia? Pora na ćwiczenia!

Ćwiczenia kształtujące AWFu pod pręgierzem - Poznań 23.05.2012 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Towarzyszące nam przez ponad dwa miesiące ograniczenia w dostępie do aktywności fizycznej, zmniejszenie codziennej dawki ruchu ze względu na pozostawanie w domu, wpłynęły na naszą formę fizyczną. Wprawdzie można już korzystać z oferty siłowni czy wizyt u fizjoterapeutów, ale jeśli ktoś nie wybiera się w najbliższym czasie albo ma jeszcze obawy związane ze zbyt bliskim kontaktem w dobie pandemii, może skorzystać z materiałów, które przygotowali fizjoterapeuci z AWF Poznań.

To gotowe zestawy ćwiczeń, dzięki którym możliwe jest zapobieganie częstym schorzeniom związanym z siedzącym trybem życia i pracą biurową, a także ulżenie sobie w już istniejącym dyskomforcie. W zestawie są też ćwiczenia dla seniorów.

Regularna aktywność fizyczna zalecana jest osobom w każdym wieku – dzieciom i młodzieży pozwala prawidłowo się rozwijać, natomiast dorosłym i seniorom jak najdłużej utrzymać zdrowie. Ostatnie miesiące związane z pozostawaniem w domach mogły zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się schorzeń charakterystycznych dla siedzącego trybu życia. To na nich skupili się przedstawiciele Zakładu Rehabilitacji Narządu Ruchu oraz Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej i Reumatologicznej AWF Poznań przygotowując pomocne ćwiczenia.

Materiały edukacyjne dotyczą choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, problemów mięśniowych w rejonie karku, zapalenia stawu ramiennego i zmrożonego barku, cieśni kanału nadgarstka, zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego oraz stawu kolanowego. Przygotowany został także zestaw ćwiczeń dla seniorów w warunkach domowych wzmacniających siłę mięśni – podkreśla prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński. – Ćwiczenia mają zastosowanie ogólne i profilaktyczne. Zaleca się więc, by każdy, kto szuka konkretnej porady lub pomocy fizjoterapeutycznej, skonsultował się ze swoim rehabilitantem lub lekarzem – dodaje.

Autorami materiałów są: prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński, dr Magdalena Goliwąs, dr Ewa Kamińska, dr Łukasz Michałowski, dr Piotr Kocur oraz dr Marcin Grześkowiak z Katedry Fizjoterapii Klinicznej AWF Poznań.

Zachęcamy do zapoznania się z ćwiczeniami i regularnych treningów!

  • Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – dr Magdalena Goliwąs [Pobierz]
  • Problemy mięśniowe w rejonie karku – dr Piotr Kocur [Pobierz]
  • Zarostowe zapalenie stawu ramiennego lub zamrożony bark – dr Marcin Grześkowiak [Pobierz]
  • Zespół cieśni kanału nadgarstka – prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński [Pobierz]
  • Ćwiczenia w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego – dr Ewa Kamińska [Pobierz]
  • Domowy zestaw ćwiczeń dla stawu kolanowego – dr Łukasz Michałowski [Pobierz]
  • Ćwiczenia dla seniorów wzmacniające siłę mięśni w warunkach domowych – dr Ewa Kamińska [Pobierz]
Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz