Aglomeracja

Za bilety w końcu zapłacimy kartą

Open Payment System  Foto: screen / Jaworzno / Mennica Polska S. A.

W przyszłym roku we wszystkich pojazdach na liniach ZTM będzie można kupić bilet czasowy za pomocą karty płatniczej. Rozstrzygnięto konkursu na  operatora płatności. Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy Mennica Polska S.A.

Wprowadzenie nowej możliwości dokonywania opłaty za przejazd jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Zależy nam, żeby pasażerowie chcący korzystać z biletów jednorazowych mogli kupować je w każdym pojeździe przy użyciu karty płatniczej lub telefonu – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Projekt zakłada wyposażenie wszystkich pojazdów obsługujących organizowane przez ZTM linie komunikacyjne, należące zarówno do poznańskiego MPK, jak również do wszystkich przewoźników gminnych, w terminale umożliwiające opłacanie przejazdów za pomocą karty płatniczej. Pasażerowie, którzy nie posiadają biletu okresowego lub karty PEKA, umożliwiającej opłatę za przejazd w taryfie przystankowej z tPortmonetki, będą mogli po wejściu do pojazdu kupić odpowiedni bilet czasowy w specjalnym “biletomacie mobilnym” i opłacić go kartą płatniczą lub działającym w technologii NFC urządzeniem mobilnym (smartfon, smartwatch), do którego podpięto kartę płatniczą. Dostępne do kupienia będą bilety czasowe ZTM: na 15, 45 i 90 minut oraz 24-godzinny.

Jak działa OPS (Open Payment System)

Płacąc za bilet kartą płatniczą nie otrzymamy, żadnego papierowego potwierdzenia. Działalność biletomatu jest prosta. Kupując bilet, dane Naszej karty są szyfrowane, tokenizowane, i to on w razie kontroli pozwala kontrolerowi zweryfikować zakupiony przez Nas bilet.

Dla każdej transakcji zakupu biletu w ramach Open Payment System system generuje specjalny numer (tzw. token) w postaci ciągu cyfr. To oznacza, że osoba kontrolująca nie ma dostępu ani do numeru karty ani danych tam zapisanych. Kontroler na swoim czytniku, po zbliżeniu karty lub smartphone`a, dostaje jedynie potwierdzenie, czy dany pasażer posiada uprawnienie do przejazdu – informuje Kamila Bidzińska, Communication Director Mennicy Polskiej S. A.

Ponieważ system przetwarza dane kartowe, musi podlegać certyfikacji przez PCI DSS, który w imieniu wydawców kart sprawdza, czy zachowane są rygorystyczne wymagania odnośnie sposobu szyfrowania i przechowywania danych zapisanych na kartach płatniczych.

Posiadamy m.in. certyfikat PCI DSS. Potwierdza on spełnienie rygorystycznych wytycznych organizacji płatniczych VISA i Mastercard. W praktyce wszystkie informacje powiązane z kartą płatniczą, w tym dane osobowe właściciela oraz numery PIN, są szyfrowane, przesyłane i przechowywane z zachowaniem właściwych procedur i standardów – dodaje Bidzińśka.

Firma Mennica Polska S.A. złożyła najkorzystniejszą ofertę w przeprowadzonym postępowaniu konkursowym. Umowa zostanie podpisana przez końcem grudnia br. na 5 lat, liczonych od dnia uruchomienia systemu dystrybucji biletów. Wdrożenie systemu płatności mobilnych planowane jest do końca sierpnia 2022 r.

Użyte w artykule zdjęcia: screen / Jaworzno / Mennica Polska S. A.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz