K U L T U R A

Wystawa plenerowa poświęcona Szarym Szeregom

Wystawa plenerowa poświęcona Szarym Szeregom  Foto: materiały prasowe

W symboliczną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej na poznańskim Starym Rynku stanęła wystawa prezentująca historię i dokonania Szarych Szeregów. Przygotowana przez poznańskich harcerzy przypomina o bohaterstwie najmłodszych uczestników wojny, a także lokalnych koneksjach ich dowódców.

Szare Szeregi, jako konspiracyjna organizacja harcerska, zostały powołane 27 września 1939 roku w Warszawie. Ich pierwszym komendantem został Florian Marciniak – Wielkopolanin, uczeń III liceum w Poznaniu oraz student prawa i drużynowy harcerzy. Najważniejszym zadaniem organizacji było wychowanie przez walkę, w ramach którego druhowie zajmowali się pomocą biednym i samotnym, pocztą polową, małym sabotażem oraz dywersją i rozpoznaniem.

To byli młodzi ludzie szczerze zaangażowani w realne działanie. Miłość do ojczyzny oraz przywiązanie do idei harcerskiej motywowały ich do nieustannej pracy pomimo trudów wojny i strachu przed wrogiem – mówi hm. Łukasz Tadyszak, pomysłodawca wystawy. W szczytowym okresie działalności liczebność Szarych Szeregów wynosiła ponad 8 tys. członków działających w blisko 20 chorągwiach, w tym na terenach wcielonych do Rzeszy – dodaje.

Wystawa została przygotowana na 18 planszach, z których poznamy m.in. sylwetki dowódców Szarych Szeregów, strukturę organizacyjną, programy wychowawcze a także najważniejsze akcje i zadania pełnione przez harcerki i harcerzy podczas wojny. Teksty zredagowane zostały w języku polskim oraz angielskim i niemieckim, aby wystawa była nie tylko czytelna dla poznaniaków, ale również gości i turystów z zagranicy.

Chcemy pokazać mieszkańcom miasta bohaterstwo najmłodszych uczestników wojny, którzy zmuszeni byli porzucić zabawę i plany na kolejny rok szkolny, na rzecz ojczyzny i walki o odzyskanie niepodległości. Ruch harcerski miał ogromne znaczenie w budowaniu tożsamości narodowej i patriotycznej oraz wykształcił wielu pedagogów i inżynierów, którzy po 1945 roku odbudowywali Rzeczpospolitą – kończy Tadyszak.

Wystawa będzie dostępna przez 10 dni w sąsiedztwie Odwachu. Po tym czasie trafi do kolejnych miast przypominając o bohaterstwie harcerzy. Organizatorzy zapraszają również na stronę internetową www.florianmarciniak.pl gdzie znaleźć można informacje o pierwszym komendancie Szarych Szeregów oraz poznać poznańskie miejsca pamięci związane z Marciniakiem.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz