WYPRAWKA SZKOLNA DLA BOGATYNI DOTARŁA DO CELU

zbiornik retencyjny Niedów na rzece Witka...  Foto: Karla

W weekend z Poznania wyruszył transport z darami dla powodzian w Bogatyni. Zostały one zebrane przez Stowarzyszenia Grupa Aktywnych Awangarda podczas akcji Pomoc dla Bogatyni – Wyprawka Szkolna 2010 . Najwięcej było art. szkolnych, ale oprócz tego chemia, odzież dziecięca oraz dla dorosłych.

Byliśmy i widzieliśmy. Stara Bogatynia to wilgotna strefa. Piękne, stare domy, które mają po 100 lat i więcej, są teraz często uszkodzone nieodwracalnie, zniszczone i nie nadające się do użytku. Powyrywane mosty, drogi, skarpy, kanalizacje, na brzegach leży wyposażenie domów, ściany, drzwi itp. Jednak widać też duży ruch ekip remontowych. Zwłaszcza w szkole. Stołówka zmieniała się dosłownie na naszych oczach. Na tamie Witki ekipy remontowe też działają. Ciężki sprzęt porządkuje koryto.

Wolontariusze, którzy nas niezwykle serdecznie przyjęli w punkcie zbornym darów, które znajdowało się w opuszczonym przedszkolu, byli przemili. Ugościli nas jak mogli najlepiej. Zaoferowano nam nocleg w szkole. Ludzie są już dość mocno zmęczeni ciągłym dyżurem i segregacją darów. Cóż się dziwić troszkę czasu już to trwa. Magazyny są dobrze wyposażone w artykuły spożywcze. Jest również dużo odzieży. Niestety niekoniecznie przydatnej bo dostali nawet sort z powodzi po 1997 roku.

Bogatynia pomału podnosi się i odbudowuje. Atmosfera przygnębienia jest jednak wszechobecna i nawet zewsząd dobiegający gwar remontów i napraw tego nie zmienia. Zniszczenia są ogromne ale na szczęście pomoc napływa z różnych części Polski i świata. Punkty, gdzie można przywozić dary są pełne po sufity ale nadal proszą o pomoc bo codziennie organizują transporty do najbardziej zniszczonych części miasta i małych wsi, które także ucierpiały.

Chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli lub podzielili się tym co mieli. Wszystkie te dary zawieźliśmy.

byli i widzieli: Karla i Bartek
Pozdrawiamy – Zespół GAA

Oto fotorelacja z trasy

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz