Stare Miasto

Wyłudzali podatek VAT

banknoty  Foto: sxc

Zakładali firmy i wystawiali faktury sprzedaży różnych towarów za granicę. Po takiej fikcyjnej transakcji zgłaszali się do Urzędu Skarbowego  o zwrot podatku VAT. Wyłudzili w ten sposób kilka milionów złotych. Grupę rozbili właśnie policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji.

Łącznie do sprawy zatrzymano 12 osób – informują policjanci – na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego początkowo zatrzymano 10 osób związanych z tym przestępczym procederem, następnie zostały zatrzymane jeszcze 2 osoby.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa młodych pseudo biznesmenów z terenu południowej Wielkopolski rozpracowywana była od kilku miesięcy.

Według naszych ustaleń liderzy i członkowie tej grupy zakładali na terenie całego kraju firmy „słupy”, których właściciele wystawiali fikcyjne faktury sprzedaży różnego rodzaju towarów – wyjaśniają policjanci – następnie artykuły wskazane na fakturze były rzekomo sprzedawane za granicę, a po fikcyjnej sprzedaży towaru oszuści występowali do właściwego Urzędu Skarbowego o zwrot podatku VAT, który w związku z dokonanym eksportem towaru poza granicę Unii Europejskiej wynosi 23%.

Takie działanie całej grupy mógł kosztować wszystkich podatników kilka milionów złotych. Podczas prowadzenia sprawy zabezpieczono bejmy i nieruchomości przestępców warte ponad 500.000,00 złotych.

Podejrzanym w tej sprawie grozi nawet 10 lat więzienia.

CBS w Poznaniu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz