K U L T U R A

Wyjątkowo długi Święty Patryk

Stand up for the Boys in Green  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Fundacja Kultury Irlandzkiej organizuje w Poznaniu “Dni św. Patryka”. To tradycyjne już celebrowanie irlandzkiej kultury ma na celu przybliżeniu mieszkańcom Poznania i Wielkopolski fascynującej kultury i historii Zielonej Wyspy.

Stand up for the Boys in Green Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterŚw. Patryka będziemy świętowali w Poznaniu przez kilka dni. Liczne wydarzenia rozpoczną się 14 marca i potrwają do 17 marca.

Oficjalne rozpoczęcie “Dni św. Patryka 2014” odbędzie się 14 marca o godz. 18:00 wernisażem wystawy “Irish Defence Forces – armia szmaragdowej wyspy”. To wydarzenie prezentujące historię irlandzkiej armii odbędzie się w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w obecności Ambasadora Irlandii i Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu. Część mundurów została udostępniona specjalnie na potrzeby tej wystawy przez irlandzkie siły zbrojne.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie także “Szmaragdowe ceili czyli wielka irlandzka potańcówka z okazji Dnia św. Patryka”, do tańca przygrywać będą irlandzcy muzycy Cormac Dempsey i Cian Loughaire. Wielka taneczna zabawa w irlandzkim stylu odbędzie się w niedzielę 16 marca od godz. 17:30 w Domu Tramwajarza. W sobotę 15 marca odbędą się już tradycyjnie otwarte warsztaty tańca irlandzkiego w IV Liceum Ogólnokształcącym.

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci: w sobotę 15 marca opowiemy bajki w Fili dziecięcej Biblioteki Raczyńskich, w niedzielę odbędą się specjalne warsztaty tańca irlandzkiego dla dzieci, pokaz filmu “Sekret Księgi z Kells” oraz zajęcia plastyczne w Muzeum Archeologicznym.

Po raz kolejny ciekawe filmy będzie można zobaczyć w ramach Festiwalu Filmu Irlandzkiego w Kinie Charlie Monroe Kino Malta (od 14-17 marca). Nie zbraknie muzyki w wykonaniu Irlandczyków i Polaków, m.in. Pub Tanner’s już po raz kolejny będzie rozbrzmiewać skoczną muzyką irlandzką.

Szczegóły w naszym kalendarium: KLIK

Kibice z Irlandii Foto: Kibice z Irlandii

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz