Grunwald Stare Miasto

Wycieczki po Starym Mieście i Grunwaldzie

Kino Grunwald  Foto: Agencja Mienia Wojskowego

Święto Niepodległości od lat ma w Poznaniu niezwykły charakter. Pamiętamy o ważnej w historii Polski dacie, ale kultywujemy też naszą, lokalną tradycję, której nieodzownym elementem są imieniny ulicy św. Marcin i oczywiście rogale. 

Chcemy was zachęcić wraz z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu.pl do jeszcze jednak aktywności w tym świątecznym dniu. Na spacery po Starym Mieście oraz po Grunwaldzie, podczas których poznamy historię miasta. Pierwsza wycieczka, po Starym Mieście, rozpocznie się na Starym Rynku o  godzinie 12:05.

Na ten spacer zapraszamy przede wszystkim turystów oraz mieszkańców, którzy będą chcieli pokazać Poznań swoim gościom – mówi Andrzej Bartczak – zobaczymy najważniejsze atrakcje na Starym Rynku i placu Wolności, a zwiedzanie zakończymy na Świętym Marcinie, aby od razu znaleźć się na imieninach ulicy.

Druga wycieczka, po Grunwaldzie, przeznaczona jest dla tych, którzy chcieliby odkryć mniej znane zakamarki naszego miasta. Będzie to kontynuacja spacerów, które odbyły w ubiegłym miesiącu. Tym razem jednak będziemy mogli poznać losy mieszkańców willowej części tej dzielnicy.

Kameralne osiedle, które powstało na Błoniach Grunwaldzkich, a którego sercem jest ulica Ostroroga, zamieszkiwali przedstawiciele poznańskich elit, a więc adwokaci, kupcy, profesorowie, czy ziemianie.

Na ich losy i losy ich domów niezwykle silnie wpłynęły burzliwe dzieje XX wieku – zapowiada Janusz Górny – ale stary Grunwald to także miejsce, w którym skupiły się świątynie innych niż katolickie wyznań chrześcijańskich, wreszcie to mocno związana ze zdrowiem dzielnica skupiająca większość jednostek Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

Wycieczki po Grunwaldzie rozpoczynać się będą  na skrzyżowaniu ulic Marcelińskiej i Polnej, a więc w miejscu gdzie kiedyś znajdowało się kino Grunwald, w sobotę 11 listopada o godzinie 10:00 i 14:00.

Wszystkie te spacery, zarówno po Starym Mieście jak i po Grunwaldzie, odbywają się w konwencji free walking tour. Oznacza to, że nie trzeba się na nie zapisywać, a wycieczka rozpocznie się niezależnie od pogody czy liczby uczestników, a na jej zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

Jeśli komuś mało będzie spacerów w Święto Niepodległości przewodnicy zapraszamy na jeszcze jedno listopadowe spotkanie – zachęca Piotr Ciesielski z Grupy Przewodników PoPoznaniu – w sobotę 25.11 o 10:00 i 15:00 przed ratuszem rozpoczną się wycieczki zatytułowane Jak obcy obok siebie.

Spacery te podejmą tematykę współistnienia społeczności polskiej i niemieckiej w Poznaniu na przestrzeni wieków.

Użyte w artykule zdjęcia: Agencja Mienia Wojskowego

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz