POZnań

Wybierz Miss wśród kamienic

ul. Wrocławska - nagrodzona kamienica "Grunt to dobry REMONT!" - Poznań 03.08.2010 r.  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Nagrodzona kamienica "Grunt to dobry REMONT!" - Poznań 03.08.2010 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł RychterW Poznaniu powstają nowe budynki, ale na szczęście pamięta się również o tych, które powstały kilka, kilkadziesiąt lat temu. Coraz więcej budynków, które jeszcze do niedawna trudno było nazwać chlubą naszego miasta, po renowacji mogą być przynajmniej jego wizytówką. Takie działania należy docenić. Rusza druga edycja konkursu na Najlepszą renowację elewacji kamienicy w Poznaniu w 2010 r. Dobry Remont.

Dedykacja
Jest nam bardzo przykro, że do konkursu na renowację nie stanie już nigdy wyburzona “kamienica-żelazko” na rogu Ogrodowej i Krysiewicza… Tegoroczną edycję dedykujemy owemu obiektowi, który zniknął z miejskiej przestrzeni na skutek rażących zaniedbań i kompletnej bezmyślności. Mamy nadzieję, że los tej kamienicy będzie przestrogą.

Idea
Ochrona dziedzictwa kulturowego i historycznego Poznania, którego bogactwo przejawia się w ciekawej architekturze budynków, ze szczególnym uwzględnieniem pięknych kamienic powstałych w XIX i XX wieku, ale i tych młodszych, niedocenianych często przykładów przedwojennego jak i powojennego modernizmu, jest i będzie w najbliższych kilkunastu latach ogromnym wyzwaniem dla władz, mieszkańców i inwestorów. Poznań posiada bardzo bogatą substancję zabytkową, którą warto zachować dla przyszłych pokoleń w oryginalnej formie. Zadaniem konkursu jest promocja idei kompleksowego podejścia do dbania o zabytki, uwzględniającego w najwyższy sposób wymogi ochrony konserwatorskiej i zastosowanie wysokiej jakości materiałów.

Liczby
W 2010 roku naliczyliśmy 125 remontów obiektów zabytkowych w Poznaniu. Najwięcej było termomodernizacji (52 obiekty) oraz renowacji kamienic (47 obiektów). Głosowaniu podlegają wybrane przez komisję konkursową najlepsze realizacje remontów, spełniające w najwyższy sposób w/w kryteria.

Głosowanie

Konkurs rozszerza swoją formułę. Wybieramy najlepiej odnowioną kamienicę (kategoria renowacje kamienic) oraz najlepszą termomodernizację (kategoria termomodernizacje). Każdy kto chce wziąć udział w plebiscycie, może oddać swój głos w dwóch sondach – na renowację i na termomodernizację. Zdjęcia wszystkich budynków zgłoszonych do konkursu można znaleźć i głosować na nie tutaj. Wybierać można do niedzieli, 2 października włącznie.

Konkurs uzyskał patronat Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, pani Marii Strzałko.

Serdecznie zapraszamy!

Z pozdrowieniami
Adam Adamczyk, przewodniczący komisji konkursowej
Paweł Sowa, prezes Stowarzyszenia

Zapraszamy do obejrzenia jednej z kamienic, która została wyremontowana i zdobyła uznanie nie tylko specjalistów. Robi wrażenie nie tylko atrakcyjną i gustowną elewacją, ale zachwycają też wnętrza. Zdjęcia możesz zobaczyć tutaj.

Poniżej niektóre kandydatury w tegorocznej edycji konkursu. Zachęcamy do głosowania! Wszystkie zdjęcia znajdziecie na stronie Stowarzyszenia na której możecie także wybrać najbardziej udane waszym zdaniem renowacje i termomodernizację – aby przejść do głosowania kliknijcie tutaj.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Strzałko! To jest ten urzędnik który pozwolił Kulczykowej na samowole i zostawienei szpetnego plotu wokol Browaru i ten sam ktory czepia sie innych gdzie popadnie! Kiedy wreszcie pojdzie sobie na emeryture? Najwyzszy czas pani Strzałko! Potrzeba kompetentnych ludzi!

  • Ktoś widzi jakaś roznice w kamienicach na Starym Rynku? przed remontem wygladaly chyba ciekawiej 🙂