Aglomeracja

Wsparcie dla Sanepidów

Teleopieka dla seniorów  Foto: Urząd Miasta Poznania

Blisko 100 pracowników samorządów lokalnych wspiera prace Sanepidów w naszej metropolii.

23 samorządy tworzące Metropolię Poznań rozpoczęły współpracę na rzecz profilaktyki i ograniczania skutków pandemii koronawirusa. Jednym z efektów jest wsparcie Sanepidu. Między innymi Miasto Poznań do rozmów z osobami wskazanymi przez poznańską stację sanitarno-epidemiologiczną kieruje dziennie nawet kilkunastu pracowników i wolontariuszy z miejskiego contact center.

W pomoc gminy Szamotuły dla sanepidu szamotulskiego zaangażowanych jest 20 pracowników. Również pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Rokietnicy i Biblioteki Gminnej im. Marii Konopnickiej w Rokietnicy wspierają sanepid.

Obecnie do tych działań dołączyły inne samorządy Metropolii i wspólnymi siłami zaangażują około 100 osób. Większość z nich przeszła ostatnio szkolenie, na którym poznała procedury przekazywania i zbierania informacji od pacjentów, którzy mają pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa lub mieli kontakt z takimi osobami.

Zatory w przepływie informacji to jeden z zauważalnych problemów związanych z koronawirusem – tłumaczy Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Metropolii Poznań – Ludzie skarżą się, że nie dostają informacji o wynikach testów, inni nie wiedzą jaki jest ich status, czy mogą i czy powinni iść do pracy, bo ktoś z bliskich ma stwierdzony COVID19.

Jak podkreśla nie jest wina sanepidu, bo obowiązki zwiększyły im się wielokrotnie, a ilość pracowników nieznacznie.

Najwięcej pracowników do zespołu metropolitalnego skierowały powiat poznański oraz Dopiewo i Luboń, ale do tego zadania swoich przedstawicieli delegowała większość gmin powiatu poznańskiego, swoje zaangażowanie zwiększy też Poznań.

W Śremie w telefonicznych kontaktach z mieszkańcami sanepid wsparło starostwo, dlatego samorząd gminny skupia się na pomocy osobom, które już zostały objęte kwarantanną, a także samotnym i seniorom. Przede wszystkim na reakcji na bieżące potrzeby polega również współpraca Skoków z sanepidem wągrowieckim, a gminy Oborniki – z obornickim.

Użyte w artykule zdjęcia: Urząd Miasta Poznania

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz