K U L T U R A

Wrócił Fotoplastykon Poznański

Fotoplastykon  Foto: Galeria Miejska Arsenał

Fotoplastykon Foto: Galeria Miejska ArsenałFotoplastykon Poznański wraca po 10 latach oczekiwania. Podczas otwarcia w Galerii Miejskiej Aresenał grał świętujący swoje 10-lecie zespół Muchy. Zorganizowany został również wernisaż prac fotograficznych Władysława Ruta pod tytułem PRL – stereo, mono i w kolorze. Urządzenie pochodzące z początku XX wieku właśnie przeżywa swą drugą młodość. Po kilku latach przerwy znów można będzie się zachwycać prezentowanymi w nim fotografiami.

Samo urządzenie po drugiej wojnie światowej stanowiło własność Władysława Ruta, pełnego pasji poznańskiego fotografa, który w swej intrygującej twórczości dokumentował m.in. wydarzenia związane z odbudową powojennego Poznania i Warszawy, organizacją Międzynarodowych Targów Poznańskich, wznoszeniem nowych osiedli czy obchodami Millennium w 1966 roku – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia – Piękno Wielkopolski uwieczniał na cenionych, przez ówczesnych odbiorców, stereofotografiach i fotografiach dwuwymiarowych.

Fotoplastykon działał przez wiele lat na rogu ul. Garncarskiej i św. Marcina. Swoją działalność w tym miejscu zakończył w 2005 roku. Teraz po odnowieniu i konserwacji wiekowego urządzenia, ma szansę stać się unikatową atrakcją turystyczną Poznania.

Odrestaurowany przez Wydawnictwo Miejskie Posnania, z powrotem zyskał pierwotny blask i możliwość prezentacji stereofotografii w najwyższej jakości – dodają pomysłodawcy.

Fotografie, które zostały zaprezentowane w Galerii Miejskiej Arsenał pochodzą ze zbiorów syna Władysława Ruty, również fotografa, Antoniego. Wystawę tę można będzie oglądać do 21 października.

Wystawa prac stereofotograficznych Władysława Ruta prezentowana będzie natomiast do 14 października i od 29 października do 20 listopada.

Fotoplastykon będzie można odwiedzać w godzinach otwarcia Galerii Miejskiej Arsenał, a więc od wtorku do soboty od 12:00 do 19:00 oraz w niedziele od 11:00 do 15:00.

Tak wyglądały ostatnie przygotowania do otwarcia Fotoplastykonu Poznańskiego.

Przygotowania do otwarcia Fotoplastykonu Foto: lepszyPOZNAN.pl / TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz