POZnań

Wracają elektryczne rowery

Rower miejski Bolt  Foto: materiały prasowe

Wraz z początkiem wiosennej pogody, na poznańskie ulice wróciły rowery elektryczne Bolt. Od dzisiaj dla mieszkańców Poznania dostępnych będzie kilkaset zielonych jednośladów.

System rowerowy działa w taki sam sposób jak w poprzednim roku.  W centrum miasta obowiązują specjalnie wyznaczone punkty parkowania, natomiast w pozostałych dzielnicach  dostępne jest swobodne przemieszczanie się i parkowanie w systemie free float. Strefa w Poznaniu obejmie m.in. dzielnice: Centrum, Łazarz, Piotrowo. Cena za minutę przejazdu wynosi 85 groszy. 

Poznaniacy bardzo docenili nowy środek transportu miejskiego – w ubiegłym roku pokonali ponad 20 tys. km na naszych rowerach elektrycznych. Widzimy też, że takie jednoślady doskonale uzupełniają naszą ofertę usług mikromobilnych, ponieważ sprawdzają się na dłuższych dystansach – średni czas przejazdu rowerem to nawet 9 minut. Dzięki temu w Poznaniu jest duży wybór środków transportu multimodalnego – mówi Weronika Ners, odpowiedzialna za operacje rowerów elektrycznych Bolt w Poznaniu. 

Jak jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Użytkowanie z roweru elektrycznego jest proste i bezpieczne. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić
  • W przypadku ścieżek połączonych z chodnikiem to kierujący rowerem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym
  • Warunkowo rowerzyści mogą poruszać się chodnikami. Jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • Gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), może on jechać po chodnikach lub drogach dla pieszych, ale jest obowiązany jechać powoli i zachować szczególną ostrożność, jak również ustępować miejsca pieszym. Co więcej, rowerzysta musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości z jaką poruszają się piesi
  • Rower można parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a gdy takowego nie ma to,jak najbliżej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Jednak w sytuacji gdy najbliższy stojak rowerowy jest przepełniony, zachęcamy poszukać innego w okolicy.

Bezpieczeństwo zapewnia przemyślana konstrukcja roweru

Rowery elektryczne Bolt zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. Solidne hamulce bębnowe zamontowane na przednich i tylnich kołach pozwolą kontrolować prędkość. Odporne na przebicia opony pneumatyczne są bardziej trwałe i pozwolą zachować lepszą przyczepność podczas jazdy. Rowerymogą osiągnąć prędkość do 25 km/h. 

Każdy rower jest również wyposażony w ekran, na którym użytkownik może sprawdzać informacje o aktualnej prędkości, poziomie naładowania roweru,a także strefach prędkości. Przydatna będzie funkcja ładowania telefonu za pomocą bezprzewodowej ładowarki, umieszczonej na kierownicy. Ponadto roweryposiadają wysoko-precyzyjny nadajnik GPS, dzięki któremu użytkownicy łatwo znajdą rower na ulicy. 

Wprowadzany model roweru ma długą żywotność wynoszącą nawet 5 lat, co sprawia, że jest on rzeczywiście ekologiczny. Ponadto rowery te zostały wyprodukowane z aluminium nadającego się w 100% do recyklingu. Natomiast zastosowanie w rowerze wytrzymałej do przynajmniej 60 km zasięgu, wymiennej baterii obniża ogólny ślad węglowy rowerów, które nie muszą być często przewożone do magazynu w celu ładowania. 

Rowery Bolt, oprócz Poznania, są obecnie dostępne w 5 innych polskich miastach: Bydgoszczy, Krakowie, Olsztynie i Warszawie. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz