K U L T U R A

Wraca Solo na Szelągu

Solo na Szelągu vol. 37 - Stephen Paul Taylor - Ogród Szeląg Foto: Kasia Lonowska

Niebawem powróci kultowy cykl Solo na Szelągu w Ogrodzie Szeląg nad poznańską Wartą. W tym roku organizatorzy przygotowali koncerty dziesięciu niezwykłych solistów aż z czterech różnych kontynentów.

Cykl rozpocznie się 19 maja koncertem Rity Bragi, niesamowicie oryginalnej wokalistki i instrumentalistki z Portugalii. Śpiewa nie tylko w rodzimym języku, nie tylko po angielsku, bo nawet po japońsku! Avant pop, psychodelia, kabaret… Autoironia, styl, poczucie humoru… To właśnie jej świat. Następny piątek, 26 maja, należeć będzie z kolei do Tymona Tymańskiego, jednego z najbardziej oryginalnych twórców w polskiej muzyce alternatywnej i jazzie. Łatwiej napisać, z kim nie grał (jeszcze), niż wymieniać setki projektów, w których brał udział. Jedno jest pewne – koncert na Szelągu z pewnością zadowoli nie tylko wielbicieli jego talentu. Pierwszy piątek czerwca to propozycja, która powinna zainteresować fanów piosenki autorskiej, jazzu, rocka oraz bluesa. Przybył, bo o nim mowa, przybędzie do Ogrodu, by wyśpiewać duszę swoim głębokim, gęstym głosem.

Pewnym uspokojeniem będą natomiast dwa kolejne koncerty: Cleo T. to kobieca wrażliwość i tradycja chanson prosto znad Sekwany, zaś Imitation – znad Dunaju. Tu już będzie nie tylko przejmująco, ale i elektronicznie.

23 czerwca wystąpi z kolei kolektyw Kanta dAb dAb – tego jeszcze nie było, i to nie tylko na Szelągu – jazz i folk prosto z Nepalu. Fani brzmień unikalnych i przeżyć metafizycznych już mogą się szykować.

Klasyczny songwriting to zawsze spora wartość i ten najbardziej intymny kontakt z słuchaczami – i to zapewni niezrównana Alexandra Alden prosto z Malty (ale nie tej poznańskiej, a nieopodal Sycylii). Kolejni goście to Follow Rivers, to wprawdzie duet, ale są jednością i śpiewają wspaniale, pisząc przy tym mądre teksty. Można się zasłuchać. Zupełnie jak w twórczości Australijczyka posługującego się pseudonimem Musketeer, do którego należeć będzie kolejny, już przedostatni piątek cyklu, 14 lipca. I na koniec, tydzień później, prawdziwe ukoronowanie – gość z Teksasu, a to właśnie tam, na południu, uformował się format, który dziś znany jest na całym świecie jako singer-songwriter. Rodney Branigan, wybitny gitarzysta i wokalista, zakończy więc Solo Na Szelągu 2023, z prawdziwym przytupem i… apetytem na więcej. 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Solo na Szelągu 2023 – Terminarz Koncertów:

 • 19 maja – Rita Braga (Portugalia)
 • 26 maja – Tymon Tymański
 • 2 czerwca – Przybył
 • 9 czerwca – Cleo T. (Francja)
 • 16 czerwca – Imitation (Węgry)
 • 23 czerwca – KANTA dAb dAb (Nepal)
 • 30 czerwca – Alexandra Alden (Malta)
 • 7 lipca – Follow Rivers
 • 14 lipca – Musketeer (Australia)
 • 21 lipca – Rodney Branigan (USA)
Użyte w artykule zdjęcia: Kasia Lonowska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz