SieBuduje

Wmurowano kamień węgielny pod Fama Jeżyce

Fama Jeżyce  Foto: Sebastian Dackow / Materiały prasowe

Inwestorzy, generalny wykonawca i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Famy Jeżyce – największej inwestycji powstającej w ramach Nowych Jeżyc, czyli miejskiej koncepcji rewitalizacji tej dzielnicy. Docelowo na 8 hektarowej działce po dawnych zakładach Wiepofama powstanie około 2,5 tys. mieszkań, wraz z towarzyszącą im infrastrukturą. Pierwszy etap inwestycji będzie gotowy pod koniec 2021 roku.

Wmurowaniu kamienia węgielnego pod jedną z największych inwestycji deweloperskich w Poznaniu towarzyszyło uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego. Swoje podpisy złożyli: Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA, Prezes Zarządu Unibep SA, Prezes Zarządu Unidevelopment SA, Główny Udziałowiec Wiepofama SA, Prezes Zarządu Wiepofama SA oraz Współzałożyciel Biura Architektonicznego HRA Architekci. Akt został zamknięty w kapsule i symbolicznie zatopiony w strop pierwszego z budynków.

Zaledwie dwa lata temu podjęliśmy współpracę z Grupą Wiepofama, widząc potencjał miastotwórczy w terenie po dawnym zakładzie produkcyjnym. Dziś wszyscy stajemy się świadkami niezwykle doniosłego wydarzenia, widząc jak rosną mury jednego z największych przedsięwzięć mieszkaniowych na terenie Poznania. – mówi Zbigniew Gościcki, Prezes Zarządu Unidevelopment SA – W przeciągu kilku najbliższych lat ten poprzemysłowy teren zamieni się w nową, tętniącą życiem część miasta. Jesteśmy dumni z tego, że możemy dopisać nowy fragment do historii stolicy Wielkopolski – dodaje.

Osiedle Fama Jeżyce to projekt realizowany przez spółkę Fama Development, której inwestorami są Unidevelopment SA oraz Wiepofama SA. Prowadzenie inwestycji, nadzór nad projektem, obsługę sprzedaży i marketingu oraz project management powierzono Monday Development – spółce należącej do grupy Unidevelopment. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Unibep – jedna z największych firm budowlanych w Polsce.

Stworzenie kompleksowej koncepcji zabudowy terenów Wiepofamy powierzone zostało firmie HRA Architekci. Jej zadaniem było zaprojektowanie nie tylko miejsca do zamieszkania, ale również przestrzeni do budowania sąsiedzkich relacji.

Fama Jeżyce stanowić będzie przemyślaną pod względem urbanistycznym kwartałową zabudowę, nawiązującą do historycznej tkanki miejskiej Jeżyc, a delikatnie zaokrąglone narożniki budynków oraz balkonów odwoływać się będą do międzywojennej zabudowy dzielnicy.

W ramach pierwszego etapu Famy Jeżyce powstają dwa budynki, w których łącznie znajdzie się 251 mieszkań. Większy z nich oplatał będzie dziedziniec, a tuż obok powstanie mniejszy – bardziej kameralny i o podwyższonym standardzie. W ofercie dostępna jest duża różnorodności układów lokali: od kawalerek po przestronne 5-pokojowe mieszkania. Na terenie inwestycji powstanie także wiele udogodnień, takich jak przestronna rowerownia, samoobsługowy serwis naprawy rowerów, czy miejsce do ładowania samochodów elektrycznych. Istotny jest również fakt, że już w ramach pierwszego etapu inwestycja uzyska połączenie z ulicą Kościelną – jedną z najbardziej charakterystycznych na Jeżycach. To ona prowadzi wprost do najpiękniejszego poznańskiego klinu zieleni – Parku Sołackiego. Docelowo osiedle będzie połączone również z ulicą Dąbrowskiego, zapewniającą sprawną komunikację z centrum miasta.

Warto zauważyć, że Fama Jeżyce przywróci miastu dotąd niedostępne dla poznaniaków tereny Wiepofamy, znajdujące się w samym sercu dzielnicy. Osiedle będzie realizowane w duchu Jeżyc, czerpiąc z tego, co w dzielnicy najlepsze – historycznej architektury, niezwykłych miejsc oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Prócz budynków mieszkalnych wypełnią go nowe drogi, skwery i atrakcyjny deptak zwieńczony miejskim placem. W pobliżu zrealizowany zostanie także nowy park miejski.

Inwestor dużą uwagę przywiązuje do silnie zakorzenionej tu lokalności. Z tego względu zaprosił do współpracy działających na Jeżycach “street artowców” – Noriaki i Barta Sucharskiego. To oni stworzyli unikatową pamiątkową grafikę, którą otrzymali przybyli na wydarzenie goście. W ten symboliczny sposób inwestor zapowiada wprowadzenie sztuki do przestrzeni osiedla.

Użyte w artykule zdjęcia: Materiały prasowe, Sebastian Dackow / Materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz