K U L T U R A

Wigilia ze Smoleniem

Rybaki pomnik Smolenia 20210614 (8)  Foto: Tomasz Dworek

Przy pomniku Bohdana Smolenia na skwerze między ulicami Rybaki i Strzałową odbędą się koncerty muzyczne, występy kabaretowe oraz będą rozdawane posiłki. Wszystko to w ramach “Wigilii ze Smoleniem”, zaplanowanej na 18 grudnia.

Inicjatywa “Wigilia ze Smoleniem” organizowana jest przez Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu. Podczas akcji Caritas wraz z poznańskimi restauratorami i gastronomikami wydawać będzie wigilijne (ale nie tylko) dania dla potrzebujących. Wydarzenie rozpocznie o godz. 10 msza święta w kościele pw. Bożego Ciała przy ul. Strzeleckiej. Następnie od godziny 12 będą wydawane posiłki na skwerze w pobliżu pomnika Smolenia przez jadłodajnie Caritas. Przedtem zaplanowano tradycyjne dzielenie się opłatkiem. 

Na godzinę 14 przewidywane jest strojenie pomnika. W czapkę i szalik, przygotowane specjalnie na tę okazję przez Agnieszkę Litwin z Kabaretu Jurki, ubiorą satyryka Lech Faron i Marcin Samolczyk. Po ubraniu komika, poznańscy restauratorzy będą wydawali dania wigilijne – polskie oraz włoskie. 

Całość wydarzenia odbędzie się w akompaniamencie kolęd, pastorałek oraz piosenek świątecznych. Na scenie usłyszymy poznańskie zespoły: Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Chór Komendy Wojewódzkiej Policji, Vocalart junior Towarzystwa Muzycznego Schola Cantorum Posnaniensis, Prywatne Policealne Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu, Jazz Ensamble Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie. Na scenie pojawią się także Lech Faron oraz Marcin Samolczyk.

Przypomnijmy, że Bohdan Smoleń był polskim aktorem, piosenkarzem i satyrykiem. Przez 7 lat występował w poznańskim kabarecie “Tey”. Założył także fundację Stowarzyszenie Pana Smolenia zajmującą się hipoterapią. Mieszkał w Poznaniu, gdzie zmarł w 2016 r.  Pomnik Bohdana Smolenia powstał z inicjatywy jego długoletniego przyjaciela Krzysztofa Deszczyńskiego. Jego odsłonięcie  (przesuwane ze względów epidemicznych) odbyło się w czerwcu 2021 roku.

Na “Wigilię ze Smoleniem” zaproszeni są wszyscy poznaniacy, wstęp jest bezpłatny. 

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz