POZnań Recenzje restauracji i barów

Wielkie nocne żarcie

Novotel Poznań Centrum _ chef Mariusz Kucharczak  Foto: materiały prasowe

30 maja czeka nas III edycja Nocy Restauracji. W tym roku zabawa skupia się na motywie smaku miasta, regionu i świata. Do przedsięwzięcia zostały zaproszone wyłącznie autorskie restauracje.

Novotel Poznań Centrum _ chef Mariusz Kucharczak Foto: materiały prasoweZależało nam, aby utrzymać kierunek obrany w II edycji imprezy polegający na promocji wielkopolskich produktów kulinarnych najwyższej jakości i kreatywnego podejścia do tradycji poznańskiej kuchni – wyjaśnia Hubert Gonera, pomysłodawca przedsięwzięcia. Nie chcieliśmy jednak na siłę zachęcać restauracji o profilu włoskim, francuskim czy japońskim, które na co dzień tworzą doskonałą kuchnię, do sztucznego sięgania po wielkopolskie tradycje. Dlatego poszerzyliśmy formułę o smaki świata – dodaje Gonera.

Tego wieczoru można będzie nie tylko poznać smaki, ale i osoby, które za nimi stoją. W każdym lokalu na odwiedzających czekają pokazy, podczas których będzie można zapoznać się z intersującymi technikami kulinarnymi czy zgłębić wiedzę o winie. Ceny będą preferencyjne, a atmosfera jak z południa Europy – zapewniają organizatorzy.

Szefowie kuchni prześcigają się w kreacjach dań, które stać się mogą nową wizytówką poznańskich restauracji. Szef kuchni Hugo Restaurant Dominik Narloch przygotował potrawę w skład, której wchodzą: policzki z wieprzowiny złotnickiej, szparagi, bakłażan, buraczki i trzustka. Mięso ze świni złotnickiej posiada wyjątkowe walory smakowe, a policzki stanowią jeden z delikatniejszych elementów. Chciałem poddać ocenie moją fascynację smakiem tej wielkopolskiej, nieco zapomnianej rasy – mówi Narloch.

Z kolei szef kuchni restauracji Bazar 1838 Jacek Fedde przygotuje mostek cielęcy faszerowany szparagami i twarogiem z „szagówkami”. Fedde określa swoje danie jako typowo poznańską paletę smaków. Kreacja Mariusza Kucharczaka trzymającego stery największej kuchni w poznańskim Hotelu Novotel Centrum jest wariacją na temat wielkopolskiego fast foodu. Jest to danie o tajemniczej nazwie Paillard z kaczki z sezonowymi warzywami. Pod nią kryje się tortilla z piersi kaczej faszerowana młodą marchewką, ręcznej roboty frytkami, szparagami i kiełkami groszku. Mariaż poznańsko-wielkopolskich smaków w swojej kreacji zawarł Chris Petersen obecnie szefujący w Voyager Wine Club. Połączył on słonego rogala z kaczką, otrzymując bardzo smaczne zestawienie.

Hugo Restaurant_ Policzki Świnki Złotnickiej, Szparagi, Bakłażan, Buraczki i Trzustkawi (2) Foto: materiały prasowe

W podróż kulinarną dookoła świata tego wieczoru zabiorą nas między innymi szefowie restauracji Cucina, Gusto Food&Wine, Kyokai Sushi Bar i Goko Restauracja Japońska. W Cucinie, szef Ernest Jagodziński otworzy tej nocy ambasadę smaków kuchni tajskiej, instalując wok station, przy której osobiście będzie prowadził live cooking. W Gusto Food&Wine szef Dawid Wysocki przygotuje fiestę italianę z włoskim grillem, wędlinami i winem. W Kyokai Sushi Bar sushi masterzy przeprowadzą pokazy filetowania i przygotowania tatarów, sushi i sashimi.

Do imprezy zakwalifikowało się 17 autorskich restauracji. Są to 3 Kolory cafe grill & restaurant, Bazar 1838, BlowUp Hall 5050, Cucina, Enjoy Restaurant, Flavoria, GOKO Restauracja Japońska, Gusto Food&Wine, Hugo Restaurant, Kyokai Sushi Bar, Mielżyński, Restauracja Hotelu Novotel Poznań Centrum, Pastela, Ratuszova, Restauracja Hotelu NH Poznań, Toga, Voyager Wine Club. Zdecydowana większość z nich współpracuje w ramach szlaku kulinarnego – Kulinarny Poznań.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz