Więcej zieleni! Ma być :)

Zmienić ma się tutaj niemal wszystko - na lepsze oczywiście :)  Foto:
Zmienić ma się tutaj niemal wszystko - na lepsze oczywiście :)

Niedawno pisaliśmy o zniszczonych podczas remontu ulicy drzewach w pobliżu Urzędu Skarbowego Poznań – Nowe Miasto. Sprawcą jak się okazało był ZDM. To oczywiście się nam nie spodobało. Teraz jednak dotarła do nas informacja z której się cieszymy, a sprawcą tej radości jest… ZDM!

Do końca listopada potrwa rewaloryzacja skwerów w okolicach tzw. Trójkąta Strzeleckiego. Swoje oblicze zmienią pasy drogowe u zbiegu ulic: Strzeleckiej, Krakowskiej, Kazimierza Wielkiego, z także Marii Magdaleny i Hipolita Cegielskiego.

Zmienić ma się tutaj niemal wszystko - na lepsze oczywiście :)
Zmienić ma się tutaj niemal wszystko - na lepsze oczywiście 🙂

Oczekiwana przez mieszkańców kompleksowa rewaloryzacja pasów drogowych tych ulic to dobra informacja. Drogowcy zadbali nie tylko o jezdnie i chodniki ale ze szczególną starannością zaprojektowali zieleń.

Rewaloryzacja zieleni na ulicy Kazimierza Wielkiego ma przede wszystkim na celu wyraźne wydzielenie poszczególnych elementów pasa drogowego. Tereny zielone pod koronami drzew wcześniej dewastowane przez parkujące nielegalnie samochody, teraz obsadzone zostaną roślinami cieniolubnymi tj. bluszczami, irgami, śnieguliczkami. Nowa zieleń zostanie odgrodzona metalowymi słupkami, które zabezpieczą ją przed dewastacją. Pas oddzielający ścieżkę rowerową od chodnika zostanie obsadzony roślinami żywopłotowymi, a w miejscach po obumarłych, uszkodzonych i chorych drzewach dosadzone zostaną nowe, dorodne okazy. Aby przyzwyczaić mieszkańców do segregacji ruchu pieszego i rowerowego zamontowane zostaną tymczasowe drewniane zabezpieczenia okalające poszczególne fragmenty zieleni. Powstały w ten sposób zielony szpaler zabezpieczać ma przed kolizjami rowerzystów z pieszymi. Na ulicy Kazimierza Wielkiego posadzone zostaną klony polne i lipy.

Ma być wygodnie, bezpiecznie i zielono nie tylko dzięki bimbom ;)
Ma być wygodnie, bezpiecznie i zielono nie tylko dzięki bimbom 😉

Na ulicach Marii Magdaleny i Hipolita Cegielskiego drogowcy wykonali remont miejsc postojowych, chodników i jezdni. Z miejsc rozjeżdżonych, zaniedbanych i z ubitych „klepisk” wydzielono prostopadłe miejsca postojowe, a pomiędzy nimi pozostawiono kilkumetrowe powierzchnie na nowe drzewa. Z racji sąsiedztwa miejsc postojowych z drzewami, konieczny będzie tutaj montaż metalowych słupków. Na ulicy Marii Magdaleny zasadzone zostaną platany klonolistne a na ulicy H. Cegielskiego klony polne. Natomiast rewaloryzacja szaty roślinnej na ulicy Strzeleckiej jest połaczona z remontem chodników. Nasadzenia krzewów i drzew zaplanowano w taki sposób, aby ograniczyć nielegalne wkraczanie pieszych na jezdnię.

Posadzenie platanów wschodnich i klonów kolumnowych w chodniku możliwe będzie dzięki zastosowaniu krat w nawierzchni oraz mat antykompresyjnych. Te specjalne maty znajdujące się pod chodnikiem uniemożliwią zbijanie się podłoża. Na ulicy Strzeleckiej posadzone zostaną platany wschodnie oraz klony kolumnowe. Pojawią się również trzmieliny, pęcherznice, tawuły, bluszcze, liliowce, a wiosną krokusy i tulipany.

Wizualizacja wkrótce zamieni się w rzeczywistość - oby! :)
Wizualizacja wkrótce zamieni się w rzeczywistość - oby! 🙂

Drogowcy dbając o jak najlepsze warunki rozwoju roślin, wszędzie gdzie tylko będzie to możliwe (poza terenem bezpośrednio pod koronami drzew) usuną zdegradowane zasolone podłoże. W te miejsca trafi żyzna, urodzajna ziemia.
Poznańscy drogowcy nie zapomnieli również o podlewaniu W miejscach o dużej intensywności obsadzeń zamontowany zostanie system nawadniający lub system hydrantowy. Nowo posadzone rośliny zostaną wyściółkowane mulczem ze zrębków drzewnych lub korą. Wszystkie drzewa zostaną zabezpieczone osłonami, palikami, oraz będą wyposażone w systemy napowietrzające, ułatwiające wymianę gazową.
Rewaloryzacja zieleni w pasach drogowych Trójkąta Strzeleckiego to duży projekt. Posadzonych zostanie tutaj 160 drzew (część z nich o wysokości przekraczającej 4 metry), ponad 10 tysięcy krzewów, ponad 2 tysiące bylin i ponad 2 tysiące roślin cebulowych. Szata roślinna objęta zostanie intensywną pielęgnacją. Rewaloryzacja zieleni możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Liczymy, że zapoczątkowana wiosną przez kilka poznańskich szkół akcja polegająca na „Adopcji drzew”, znajdzie zwolenników również w okolicach Trójkąta Strzeleckiego. Wierzymy, że takie ekologiczne działania przyczynią się do wyeliminowania bezmyślnych aktów wandalizmu. Zadbajmy wspólnie o nową, piękną zieleń w centrum miasta.

materiał ZDM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz