K U L T U R A POZnań

Weekendowy „ryjek” i inne atrakcje

Ryjek wraca na tory  Foto: materiały prasowe / UMP

Kultowy „ryjek”, czyli wóz motorowy nr 1 wyprodukowany w 1932 roku, będzie kursował na Maltance w najbliższy weekend. MPK Poznań zaprasza również na linie turystyczne, obsługiwane historycznymi tramwajami i autobusami.

Kolejka Parkowa Maltanka funkcjonuje codziennie – w dni robocze kursy realizowane są co godzinę, natomiast w weekendy – co 30 minut. W sobotę i niedzielę (16 i 17 września br.) pasażerów przewozić będzie „ryjek”, wagoniki pociągnie też lokomotywka spalinowa (ciemnozielona).

„Ryjek” jest najstarszym, zachowanym w Polsce wagonem z napędem spalinowym. Został wyprodukowany w 1932 roku w warszawskiej fabryce Lilpop, Rau & Loewenstein. Z uwagi na jego niewielką pojemność (27 miejsc siedzących) oraz nieprzystosowanie do przewozu wózków dziecięcych oraz osób z ograniczoną sprawnością – pociągnie wagoniki, co umożliwi przejazd większej liczby osób, także niepełnosprawnych (wagoniki są dostosowane do ich potrzeb).

W weekend MPK zaprasza również na linie turystyczne – tramwajowe i autobusowe. Zgodnie z harmonogramem, w sobotę na linię 20 wyjedzie tramwaj 102Na. W niedzielę na trasie linii 0 kursować będzie skład N+ND. Na linii 100 zarówno w sobotę, jak i niedzielę mają kursować Ikarusy 280 i 260. Na linię 102, uruchamianą jedynie w soboty, przewidziano – tradycyjnie już – Jelcza („ogórka”) .

Niestety ku końcowi zbliża się zarówno tegoroczny sezon Kolejki Parkowa Maltanka, jak i funkcjonujących jedynie w weekendy linii turystycznych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ciuchcia będzie jeździć do końca przyszłego tygodnia (do 24 września br. włącznie), natomiast linie turystyczne uruchomione zostaną także w weekend 30 września-1pażdziernika. Warto skorzystać z oferty i wybrać się na przejażdżkę.

Użyte w artykule zdjęcia: ZTM, KMPS, Wojciech Mania / PLOT, Jacek Jackowski / MPK Poznań , materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz