Sport

W weekend odbędą się zawody w speedcubingu

Speedcubing  Foto: wikimedia / Matěj Baťha

Jedni robią to w kilka sekund, innym zajmuje to tygodnie. Mowa o układaniu kultowej kostki Rubika, którą przedstawił światu w 1974 r. Ernő Rubik, profesor architektury Budapeszteńskiej Akademii Sztuki Użytkowej. Układanka miała pomóc studentom architektury lepiej zrozumieć zasady rządzące przestrzenią. Za pierwszym razem samemu Rubikowi ułożenie wytworzonego przez siebie gadżetu zajęło miesiąc.

Układanie kostki dość szybko stało się popularnym elementem rywalizacji, a obecnie speedcubing to dyscyplina sportowa. W ostatni weekend maja pasjonaci tej konkurencji spotkają na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, gdzie odbędą się zawody speedcubingu UPP Poznań Cubing.

Speedcubing, jak sama nazwa wskazuje, polega na układaniu kostek sportowych na czas. Dyscyplina zyskała tak ogromną popularność, że od 1982 r. organizowane są oficjalne mistrzostwa świata. W dnia 28-29 maja br. w Centrum Kultury Fizycznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu z jedną z najtrudniejszych układanek na świecie zmierzą się najlepsi zawodnicy z całej Polski. Rywalizować będą aż w ośmiu konkurencjach: najszybsze układanie kostek 2×2, 3×3 i 4×4, układanie kostki 3×3 najmniejszą liczba ruchów oraz 3×3 bez patrzenia, skewb (kostka poruszająca się po przekątnych), pyraminx (czworościan foremny) oraz Rubik’s Clock. W zawodach weźmie udział blisko 100 osób.

Zawody odbywają się pod patronatem World Cube Association, czyli światowej federacji kostki Rubika

UPP Poznań Cubing

Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Dojazd 7

28 – 29 maja 2022 r. 10:00 – 17:30

Użyte w artykule zdjęcia: wikimedia / Matěj Baťha

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz