Aglomeracja

W Poznaniu żyjemy coraz dłużej

Seniorzy zakończyli spartakiadę  Foto: POSiR

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w zeszłym roku w Polsce średnia długość życia mężczyzn wyniosła 73,8 lat, a kobiet – 81,6 lat. Poznaniacy żyją dłużej niż mężczyźni w kraju o blisko 1,5 roku, poznanianki niewiele krócej od statystycznej Polki.

Różnica między długością życia mężczyzn i kobiet w stolicy Wielkopolski wynosi nieco ponad 6 lat. W porównaniu do 2002 r. poznaniacy i poznanianki żyją dłużej o około 3 lata. Mieszkańcy Poznania żyją też dłużej niż osoby w województwie wielkopolskim i powiecie poznańskim. Wydłużanie się przeciętnego trwania życia notuje się od ponad 20 lat.

Poznaniak urodzony w 2014 roku ma szansę przeżyć 75,1 roku, a poznanianka 81,4 lat.

Wśród 5 największych polskich miast, Poznań zajmuje 3. pozycję pod względem długości trwania życia mężczyzn, po Krakowie i Warszawie, wyprzedzając Wrocław i Łódź. Czwartą pod względem średniej długości życia kobiet, wyprzedzając tylko Łódź.

W skali kraju najdłużej żyją mężczyźni w Krakowie 76,8 lat i kobiety w Warszawie 82,6 lat. W województwach najdłużej – mieszkańcy małopolskiego 75,3 lat oraz mieszkanki: podkarpackiego i podlaskiego 82,8 lat. Najkrócej mężczyźni w województwie łódzkim 71,7 i kobiety w śląskim 80,4 lat.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz