POZnań

W Poznaniu rozpoczyna działanie Społeczna Agencja Najmu

Winogrady, blok, osiedle Przyjaźni  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Miasto i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych startują z kolejnym programem mieszkaniowym. Społeczna Agencja Najmu pozwoli na atrakcyjny cenowo i bezpieczny najem mieszkańcom Poznania. Program zakłada udostępnienie nowego lokum dla 100 rodzin.

W stolicy Wielkopolski Społeczną Agencję Najmu w imieniu Miasta prowadzić będzie Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Oferta SAN-u jest adresowana do osób z tzw. luki dochodowej, czyli zarabiających zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne i jednocześnie za mało, by kupić mieszkanie na kredyt czy wynająć je komercyjnie na rynku.

Społeczna Agencja Najmu będzie pośredniczyć między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych.

Korzyści dla właścicieli i wynajmujących

Obecnie SAN rozpoczyna poszukiwanie mieszkań od prywatnych właścicieli, którzy nie wynajmowali swoich „M” ze względu na obawy dotyczące np. zachowania lokatorów. Właściciele mieszkań będą podpisywać umowę z ZKZL i to spółka miejska będzie odpowiedzialna za bieżące płatności i ewentualne remonty lokali.

Publiczny partner, jakim jest ZKZL, to dla właścicieli wiarygodny kontrahent, który jest gwarancją stabilnego i regularnego wynajmu. Właściciele mieszkań – poza gwarancjami terminowej zapłaty w całym okresie najmu, otrzymania lokalu w stanie niepogorszonym i brakiem jakichkolwiek obowiązków związanych z kontaktami z najemcą – uzyskują też zwolnienie swoich dochodów z najmu z podatku dochodowego i VAT. Całościowym zarządzaniem nieruchomością zajmie się ZKZL.

O lokal z SAN będą mogły starać się osoby spełniający kryteria dochodowe, które są uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym. Poza niższym niż rynkowy czynszem i bezpiecznym najmem lokatorzy będą mogli wnioskować o comiesięczne dopłaty do czynszu. Kwota dopłaty będzie uzależniona od wielkości lokalu i liczby najemców i może przekraczać nawet 1000 złotych miesięcznie. Kolejnym plusem uczestnictwa w SAN-ie będzie możliwość uzyskania dodatkowych punktów przy ubieganiu się o lokal komunalny w przyszłości.

Jak się zgłosić?

Osoby zainteresowane wynajmem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu mogą do 20 października pobrać ze strony www.san.poznan.pl wniosek o udział w programie. Dokument należy wydrukować, podpisać, zeskanować i przesłać poprzez wyżej wymienioną stronę internetową.

Z kolei nabór mieszkań do programu prowadzony jest w trybie ciągłym, również poprzez stronę www.san.poznan.pl.

SAN ZKZL nie jest pierwszym tego typu programem realizowanym w Poznaniu. Miasto wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku i mieszkańców już w 2019 roku zdecydowało się na wprowadzenie projektu Miejskiego Biura Najmu, który polegał na wynajmowaniu przez ZKZL prywatnych mieszkań na rynku i podnajmowaniu ich z niskim czynszem osobom potrzebującym wsparcia, które nie otrzymały mieszkania komunalnego. Podczas całego okresu trwania projektu wynajmujący płacili czynsz co najmniej o 20 proc. mniejszy niż ten oferowany na rynku komercyjnym.

Na skutek zmiany przepisów prawa kontynuowanie programu w tej formie okazało się niemożliwe, dlatego przedstawiciele samorządu zaangażowali się w tworzenie nowych przepisów, pozwalających na prowadzenie podobnych programów mieszkaniowych.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz