Aglomeracja

W piątek rusza badanie kontrolne spisu powszechnego

telefon  Foto: sxc

Narodowy Spis Powszechny zakończył się pod koniec września, teraz czas na badanie kontrolne. Ankieterzy będą dzwonić do 100 tys. losowo wybranych mieszkań w całej Polsce w dniach 12- 24 listopada.

Celem badania kontrolnego jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym. Wnioski z niego płynące umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym spisie.

Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym, tzw. pierwsi respondenci – informuje Główny Urząd Statystyczny. 

Ankieterzy kontaktować się będą z wylosowanymi respondentami wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88, a dane zostaną zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Pozyskane informacje podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną.

Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99. Podobnie, jak w trakcie spisu powszechnego, ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań będzie dostępna na stronie: spis.gov.pl. Udział w badaniu jest obowiązkowy. 

Pierwszych wyników spisu możemy spodziewać się już na początku przyszłego roku. 

Użyte w artykule zdjęcia: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz