POZnań

W niedzielę na tory wyjedzie tramwaj Carl Weyer

Tramwaj Carl Weyer pierwsze tramwaje  Foto: lepszyPOZNAN.PL/Piotr Rychter

W najbliższą niedzielę, 25 czerwca na poznańskie torowiska ponownie wyjedzie wagon silnikowy Typu I z wagonem doczepnym. Skład będzie kursował na linii historycznej H, wytyczonej na trasie: Gajowa/Stare Zoo-Plac Wielkopolski. Zapraszamy – nie tylko na linię H, ale również linie turystyczne 0 i 20 oraz 100 i 102.

Zgodnie z harmonogramem, w sobotę, 24 czerwca, na turystyczną linię tramwajową 20 wyjedzie tramwaj typu 102Na. Natomiast w niedzielę, 25 czerwca, na linii 0 pojawi się skład 105N.

Na linii autobusowej 100 w sobotę mają kursować Ikarus 260 i DAF, a w niedzielę  Ikarus 280 i MAN. Na linię 102, uruchamianą w soboty, tradycyjnie już przewidziano Jelcza – „ogórka”.

Dodatkowo w niedzielę, 25 czerwca, uruchomiona zostanie linia H, a to oznacza, że na poznańskie torowiska ponownie wyjedzie wagon silnikowy Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer.

Wagony silnikowe Typu I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu. Odbudowany wagon z 1898 roku w niedzielę będzie kursował na linii historycznej H razem z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer (takie wagony pojawiły się w Poznaniu w 1905 roku).

MPK w tym roku obchodzi jubileusz 125-lecia tramwaju elektrycznego w Poznaniu: od 6 marca 1898 roku tramwaje konne zostały zastąpione przez tramwaje elektryczne. Przedsiębiorstwo wspólnie z partnerami przypomina o jubileuszu, a kulminacją obchodów będzie planowane na listopad br. wydarzenie dla mieszkańców, połączone z obchodami dnia św. Katarzyny, patronki przewoźników.

Ważne: w szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne. Tramwaj typu I nie będzie kursował przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.PL/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz