Aglomeracja

W czasie Świąt więcej policjantów na drogach

policjantka  Foto: lepszyPOZNAN.pl.pl / ag

policjantka Foto: lepszyPOZNAN.plJuż dziś można obserwować większy ruch na drogach. Święta Wielkanocne to okazja do spotkań rodzinnych, choć też coraz więcej osób wyjeżdża by Święta spędzić na przykład w górach czy nad morze. Dlatego też policjanci z Wielkopolski apelują do kierowców o rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Zwracamy również uwagę, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla kierowców nie stosujących się do przepisów ruchu drogowego – ostrzegają.

Od dzisiaj na drogach Aglomeracji Poznańskiej pojawi się więcej policjantów, którzy w ramach akcji „Bezpieczny Weekend – Święta” będą kontrolować prędkość z jaką jadą kierowcy i ich trzeźwość. Trzeba się także liczyć z kontrolami stanu technicznego samochodów. Policjanci zwracać będą szczególnie sposób przewożenia dzieci.

Niestety obecny rok nie należy do bezpiecznych na drogach w Wielkopolsce. Od początku roku do wczoraj doszło już do 639 wypadków drogowych, w których zginęło 75 osób, a 753 zostało rannych.

Oto 7 rad policjantów z drogówki, które pomogą dojechać bezpiecznie do celu:

– Przed wyjazdem sprawdź stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych).

– Zachowaj szczególną ostrożność, wszędzie tam gdzie występuje nasilenie ruchu pieszych.

– Zachowuj się, tak jakbyś chciał, aby inni zachowywali się wobec Ciebie.

– Zwracaj uwagę na oznakowanie dróg i ulic – mogą wystąpić przypadki znacznych zmian w organizacji ruchu. Tak zwana „jazda na pamięć” może być przyczyną wypadku.

– Parkuj tylko w miejscach do tego wyznaczonych w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów.

– Przez całą drogę należy koniecznie mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dopilnować trzeba, aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku. To nie tylko wymóg prawny. To często wybór między życiem a śmiercią.

– Za kierownicę siada wyłącznie osoba trzeźwa i oczywiście wypoczęta – to ona odpowiada
za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz