K U L T U R A

W bimbie najlepiej czyta się książki!

Miejskie Podróże Ksiązkowe  Foto: MPK

Miejskie Podróże Ksiązkowe Foto: MPKNietypowo rozszyfrowano skrót Naszego poznańskiego przewoźnika. Według twórców kampanii społecznej fundacji Bookarest, MPK powinniśmy  rozszyfrować jako Miejskie Podróże Książkowe. I nie ma się co dziwić, przy obecnych remontach, w komunikacji miejskiej przychodzi nam spędzać coraz więcej czasu. Co z nim robić? Szkoda go marnotrawić, gdy czekają na nas wspaniałe książki!

Celem kampania  „MPK=Miejskie Podróże Książkowe” jest promocja czytelnictwa w poznańskich tramwajach i autobusach, opierająca się na założeniu pożytecznego wykorzystywania czasu.

Statystyczny Polak spędza w komunikacji miejskiej 20 minut dziennie. Przy założeniu, że średni czas spędzony w tramwaju to 20 minut dziennie, średnia prędkość czytania to 200 słów na minutę, a jedna strona książki to około 200 słów, w ciągu roku, wykorzystując czas spędzony w komunikacji miejskiej, można przeczytać 10 książek rocznie!
Organizatorzy chcą stworzyć wśród pasażerów komunikacji miejskiej modę na czytanie książek w codziennej drodze do pracy czy do szkoły.
– Wsiądź do tramwaju czy autobusu, otwórz książkę i przeżyj niezapomnianą przygodę!

Podczas pięciu dni trwania kampanii Poznań stanie się areną niezwykłych literackich wydarzeń. W miasto wyruszą tramwaje oklejone hasłami promującymi czytelnictwo, na przystankach i słupach miejskich znajdą się plakaty zachęcające do podróży z książką.
Poznańskie tramwaje i autobusy będą codziennie odwiedzać „książkowi kontrolerzy”. Bez obaw! Zamiast sprawdzać bilety, będą wręczać pasażerom fragmenty książek oraz zapraszać do poznańskich bibliotek i księgarń.

W poniedziałek, środę i piątek w zabytkowym autobusie, tzw. „Ogórku”, przemierzającym ulice miasta, odbędą się trzy spotkania autorskie:

poniedziałek, 21.11.2011, godz. 18:00
PRZYSTANEK POEZJA. PRZYSTANEK PROZA. JUSTYNA BARGIELSKA. („OBSOLETKI”, „DWA FIATY”, „CHINA SHIPPING”…)

środa, 23.11.2011, godz. 18:00
CZY NA WYSPACH OWCZYCH SĄ TRAMWAJE? MACIEJ WASIELEWSKI („81:1 OPOWIEŚCI Z WYSP OWCZYCH”)

piątek, 5.11. 2011, godz. 18:00
AUTOBUS ZWANY ZNIKANIEM. FOTOGRAFIA, GEOGRAFIA, REPORTAŻ. FILIP SPRINGER („MIEDZIANKA. HISTORIA ZNIKANIA”)

Spotkania poprowadzą Poczytalni – Tomek Kowalski i Maria Krześlak.

Autobus odjedzie z Alei Marcinkowskiego (przy Muzeum Narodowym). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wejściówki. Aby je zdobyć, należy wysłać zgłoszenie pod adres fundacja@bookarest.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz