BizNews

Volkswagen Poznań – wywalczone podwyżki

Volkswagen kamper  Foto: Rafał Pijański / VW materiały prasowe

Wzrost wynagrodzenia łącznie o ponad 13%, dodatkowe bonusy i gwarancja zatrudnienia dla ponad ośmiu tysięcy pracowników. To efekt porozumienia związkowców z zarządem spółki Volkswagen Poznań.

Negocjacje rozpoczęły się w marcu, a ich efektem jest porozumienie zgodnie z którym pensje pracowników Volkswagen Poznań wzrosną o 8,2% od 1 lipca, a od stycznia 2024 r. o kolejne 4,5% od podwyższonej już podstawy wynagrodzenia. Oznacza to łącznie wzrost wynagrodzeń o 13,1%.

Inflacja i niepewność gospodarcza na całym świecie dają się we znaki całemu społeczeństwu, tym bardziej właśnie teraz musimy walczyć o prawa pracowników – mówi Piotr Olbryś z zakładowej Solidarności – poziom podwyżek, który osiągnęliśmy w tych negocjacjach może nie w 100%, ale w jakimś stopniu jednak rekompensuje tą sytuację

Podczas negocjacji zagwarantowano także utrzymanie zatrudnienia dla 8.500 osób do końca 2024 roku.

Pracownicy otrzymają również dodatkowo 6.000 złotych brutto w czerwcu oraz 4.000 złotych brutto w lutym roku następnego. Utrzymano bonusy wakacyjny i świąteczny, premie miesięczne i roczne czy dodatki nocne. Zwaloryzowane zostaną dodatki zmianowe i stanowiskowe oraz pakiet świadczeń niefinansowych, np. stały dostęp do opieki medycznej i specjalistów w przychodniach zakładowych, czy pakiet medyczny. Nowozatrudnieni otrzymają na start 5.450 złotych brutto plus dodatki.

Poprzednie porozumienie płacowe zawarliśmy ze stroną związkową pod koniec 2021 roku i miało miało obowiązywać do końca 2023 roku, ale ze względu na obecną sytuację gospodarczą, postanowiliśmy, że ponownie do stołu negocjacyjnego zasiądziemy już teraz – mówi Jolanta Musielak ze spółki Volkswagen Poznań.

Zawarte porozumienie płacowe obowiązuje do końca 2024 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: Rafał Pijański / VW materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz