BizNews

Volkswagen Poznań ma już 25 lat

2018  Foto: rafal Pijanski / info@kinetik.pl

Kiedyś produkowano tutaj tarpany, które wiele osób jeszcze wspomina, choć był to samochód daleki od ideału. W roku 1993 z linii montażowych zaczęły zjeżdżać już zupełnie inne samochody. Rozpoczęła tutaj swą działalność spółka Volkswagen Poznań. W tej chwili to największy pracodawca w Wielkopolsce.

Spółka Volkswagen Poznań została założona dokładnie 25 lat temu, 26. listopada 1993 roku po zawarciu umowy między koncernem Volkswagen i spółką Tarpan. Kapitał zakładowy wynosił 40.200.000 marek. Niemiecki koncern miał w niej 25,37%, a reszta udziałów (74,63%) do spółki Tarpan.

Swoją działalność gospodarczą rozpoczęła 1.12.1993, jeszcze tego samego dnia odbyło się pierwsze zgromadzenie założycielskie, a w czwartek 2. grudnia wytyczono obszar hali montażowej, w którym miał prowadzić działalność Volkswagen.

Miała 2.500 m² powierzchni, dwa podnośniki, jeden dwukolumnowy, drugi czterokolumnowy do ustawiania geometrii, pracowały tutaj trzy wózki widłakowe, znalazła się ćwiczebna linia montażowa, a podłoga w hali została pomalowana jasną farbą.

Na początku grudnia 1993 roku w spółce zatrudnionych było 48 pracowników. Pierwszym prezesem spółki został Klaus Eberhard, a członkami zarządu Adam Dobieliński, kierujący sprawami personalnym, oraz dr Volker Hanshold, zajmujący się finansami.

Po 25 latach działalności spółka zatrudnia ponad 11.000 pracowników i jest największym pracodawcą w Wielkopolsce – informuje Monika Olejniczak ze spółki Volkswagen Poznań – przez minione ćwierćwiecze taśmy produkcyjne fabryk Volkswagen Poznań opuściło 16 różnych modeli samochodów należących do koncernu Volkswagen, w sumie blisko 3.000.000 samochodów.

Przez pierwsze lata działalności pojazdy były tylko montowane z gotowych dużych podzespołów samochodów. Montowane były w Antoninku m.in. skoda felicja, fabia, octavia, volkswagen passat, bora i polo.

Po 3 latach działalności, w 1996 r. 100 % udziałów należało już do spółki-córki Marki Volkswagen Samochody Użytkowe, a po 2003 roku zakład w Poznaniu przeobraził się w samodzielną fabrykę samochodów.

Obecnie w 4 zakładach Volkswagen Poznań produkowane są m. in. modele volkswagen caddy, transporter t6 oraz volkswagen crafter. Od 1996 roku działa także odlewnia.

Od początku swojej działalności Volkswagen Poznań zainwestował w swoje zakłady blisko 2 miliardy euro – podkreśla Monika Olejniczak – tylko w 2018 i 2019 planowane inwestycje w nowe hale, maszyny i urządzenia wyniosą blisko 500.000.000 euro.

Użyte w artykule zdjęcia: rafal Pijanski / info@kinetik.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz