DLA STUDENTA

Visionary Member dla Witolda Abramowicza

Wręczenie certyfikatu  Foto: UEP

UEP / Iwona Cieślik

Profesor Witold Abramowicz, kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, otrzymał prestiżowy tytuł Visionary Member. SAP University Alliances nadało go tylko czterem osobom na świecie.

Wręczenie certyfikatu Foto: UEPMówi się, że informatycy, to ludzie, którzy stąpają twardo po ziemi, ale z głową w chmurach. To stwierdzenie dobrze pasuje do profesora Witolda Abramowicza. Siedziba Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP mieści się tam, gdzie już prawie można dotknąć chmur – na 18. piętrze Collegium Altum. Wśród tych chmur profesor Abramowicz wraz ze swoim zespołem wymyśla rozwiązania, które realnie zmieniają jednak życie na ziemi. Za to został uhonorowany przez SAP tytułem „Visionary Member” – „Człowiek – wizjoner”.

Chciałbym podkreślić, że to wizjonerstwo nie jest tylko moją cechą, lecz całego zespołu. Moje wizje nie miałyby szans się ziścić, gdyby nie działające w naszej Katedrze laboratoria i pracujące w nich osoby – mówi profesor Abramowicz. Wizjonerstwo jest zaraźliwe. Na szczęście – dodaje profesor.

Zespół pod kierunkiem prof. Abramowicza opracowuje m.in. tzw. nowe architektury systemów komputerowych. To „kawałki” oprogramowań, które można łączyć jak klocki lego, tworząc z ich rozmaitych konfiguracji systemy informatyczne dla różnych branż, krajów, języków, systemów prawnych. Można w ten sposób stworzyć oprogramowanie i dla supermarketu, i dla stoczni. Katedra Informatyki Ekonomicznej opracowuje także systemy prognozujące produkcję energii z nowych, odnawialnych źródeł.

Od wielu lat Katedra Informatyki Ekonomicznej UEP współpracuje z największym na świecie producentem oprogramowania dla przedsiębiorstw SAP. UEP jest członkiem SAP University Alliances – program ten zrzesza około 1500 uczelni z całego świata, które udostępniają sobie nawzajem materiały dydaktyczne. Dzięki temu studenci UEP, jako jedyni w Polsce, mają dostęp do najlepszych na świecie praktyk informatyczno-ekonomicznych. Mogą również uczestniczyć w kursie, który obejmuje zastosowania SAP. „Kurs jest bardzo trudny” – mówi prof. Abramowicz, ale z dumą dodaje, że studenci UEP świetnie sobie na nim radzą. „Zarażamy ich naszym wizjonerstwem, bo ten wirus może im tylko wyjść na dobre. Ci, którzy kończą u nas studia, mają ogromne szanse na rynku pracy: dysponują wiedzą ekonomiczną, informatyczną i do tego świetnie znają język angielski”.

Tytuł „Visionary Member” to wyraz uznania dla wkładu profesora Abramowicza i jego zespołu w upowszechnianie możliwości stwarzanych przez SAP, ale też zaproszenie do nowych form współpracy. Przedsiębiorstwo zaoferowało Uniwersytetowi Ekonomicznemu utworzenie competency center w zakresie wykorzystywania Big Date’a – czyli narzędzia do przetwarzania ogromnych ilości danych. Znajduje ono zastosowanie m.in. w systemach informatycznych w energetyce i telekomunikacji, a zespół prof. Abramowicza ma doświadczenia związane z każdym z tych obszarów.

Witold Abramowicz jest kierownikiem Katedry Informatyki Ekonomicznej. Jego główne zainteresowania badawcze związane są z wyszukiwaniem i filtrowaniem informacji oraz z zarządzaniem wiedzą w systemach MIS. Przez 12 lat pracował za granicą – na uczelniach w Szwajcarii i Niemczech. Jest autorem, współautorem i redaktorem 38 książek, ponad 300 rozdziałów w książkach, a także artykułów opublikowanych w czasopismach i materiałach konferencyjnych. Kierował 26 komitetami programowymi międzynarodowych konferencji, był członkiem 340 innych komitetów. Zasiada w radach programowych wielu czasopism (m.in. “Business & Information Systems Engineering”, “AIS Transactions on Enterprise Systems”, “Journal of Service Science”, “Management, Engineering and Technology”, “Enterprise Modelling and Information Systems Architectures – An International Journal”). Jest zaangażowany w 9 projektów realizowanych w ramach programów ramowych Unii Europejskiej, uczestniczy również w wielu projektach fundowanych ze środków narodowych. Wiceprezes Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz