Aglomeracja

Utrudnienia po nawałnicy

Chwile po godzinie 19:00 przyszła do Poznania długo wyczekiwana burza. Zapowiedzi synoptyków okazały się trafne i w całym Poznaniu tylko przez kilka pierwszych minut nawałnicy strażacy odnotowali ponad 40 poważnych interwencji. MPK informuje, że obecnie nie ma prądu na Rondzie Starołęka. Zalane są torowiska na Górnej Wildzie i ulicy Strzeleckiej.

Bez prądu są między innymi Rataje i Piątkowo. Prądu nie mają też mieszkańcy wielu mniejszych miejscowości i wsi w naszej metropolii.

Na ulicy Dąbrowskiego przy Lotników wichura powaliła na jezdnię drzewa, i w kierunku Centrum dla kierowców dostępny jest tylko jeden pas. Podobnie jest na Zamenhofa, gdzie pas w kierunku Ronda Rataje blokuje powalone drzewo.

Taka sama sytuacja jest w Swarzędzu, gdzie na wysokości ETC, na pasie w kierunku Kostrzyna leży powalone drzewo. Droga jest całkowicie nieprzejezdna. Na miejscu są policjanci, którzy kierują samochodu objazdem. Drzewo starają się usunąć strażacy. Jadąc dalej trzeba będzie zwolnić już w samym Kostrzynie, gdzie zablokowany jest prawy pas w kierunku Wrześni. Tutaj także pracują strażacy.

Podtopione zostały szpitale przy ul. Polnej oraz Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, a także Wielkopolskie Centrum Onkologii przy Garbarach. Pacjenci jednak są bezpieczni.

Marcin podrzuca filmik, jak to wyglądało nad Chartowem:

Aktualizacja 21:05
Jak podaje Iwona Gajdzińska Rzecznik MPK Poznań – sytuacja jest dramatyczna. Z powodu braku prądu na rondzie Starołęka nie kursują tramwaje na Górnym Tarasie Rataj i Hetmańską. Wyłączona jest z użytku pętla na Starołęce i Stomilu. Zalane są torowiska na Górnej Wildzie, Alejach Wielkopolskich, Strzeleckiej i Łąkowej, a co za tym idzie bimby tamtędy nie jadą. Służby MPK cały czas pracują, aby udrożnić sytuację w miejscach, gdzie na torowiska spadły gałęzie.

Cały czas też kierowcy informują Nadzór Ruchu MPK o drzewach powalonych na jezdnię, które utrudniają ruch autobusów. Pracownicy są cali przemoczeni, ale działamy, aby udrożnić komunikację – podaje Gajdzińska. W między czasie doszło jeszcze do wykolejenie tramwaju na moście Dworcowym, ale tą sytuację udało się bardzo szybko opanować.

Aktualizacja 21:21
Mateusz Gościniak z Enea Operator informuje że w aglomeracji poznańskiej pozbawionych prądu jest 19.000 odbiorców. Na całym obszarze działania Enea, czyli w północo-zachodniej Polsce prądu nie ma 158.000 osób. Wynika to głównie z awarii pięciu linii wysokiego napięcia.

Brygady naprawcze są w terenie i starają się jak najszybciej usunąć powstałe awarie – dodaje Gościniak.

Aktualizacja 21:29
Jak podajecie, nie można dodzwonić się do korporacji taksówkowych. Problemy komunikacyjne spowodowały szybkie wyczerpanie się wolnych pojazdów.

Aktualizacja 21:55

Sytuacja na drogach jest miejscami bardzo niebezpieczna. Z jednej strony trzeba uważać na spadające gałęzie lub wręcz drzewa, a z drugiej na potężne kałuże. Wjechanie w nie z dużą prędkością może skończyć się utratą kontroli nad samochodem. Jest tak między innymi na drodze między Poznaniem, a Wrześnią.

Bez prądu są nadal mieszkańcy Szczepankowa i Spławia. Na Starołękę prąd wrócił około 21:30.

MPK informuje, że udało się usunąć awarię prądu na Starołęce.

IMGW podaje, że burza może potrwać do rana.

Aktualizacja 22:15

Jak donosi Witek nadal nie ma prądu na os. B. Chrobrego. Dużo gałęzi leży także na drodze między Poznaniem a Kościanem. Sebastian na twitterze informuje, że utknęła bana w okolicach Kościana.

Właśnie siedzę w pociągu z Krakowa – donosi – o 20:10 miał być w Poznaniu, ale stoimy w Kościanie. Kierownik pociągu mówi że droga zawalona – informował ok. 22:15.

Na terenie aglomeracji Poznania jest około 18.000 odbiorców pozbawionych prądu. Prace naprawcze ciągle trwają.

Zaangażowaliśmy już wszystkie brygady. Ściągamy ludzi z urlopów aby usunąć awarie – mówi Mateusz Gościniak z Biura Public Relations i Promocji Enea Operator – w Poznaniu jest już trochę lepsza sytuacja jednak poza miastem przedstawia się ona już gorzej i dlatego będziemy pracować do późnych godzin nocnych.

W Wielkopolsce jest uszkodzonych 5 linii wysokiego napięcia, które chcemy naprawić w pierwszej kolejności. W rejonie naszych działań około 144.000 odbiorców nie posiada obecnie prądu.

Aktualizacja 22:45

Są poważne opóźnienia pociągów. Informowaliśmy już o zablokowanej banie do Poznania, która utknęła pod Kościanem. Prawdopodobnie usuwanie zwalonych drzew może potrwać około 3 godzin. Luca Salieri ‏na twitterze informuje, że kilka drzew pozrywało trakcje. Przed Puszczykowem stoi 6 pociągów.

Macie zdjęcia z sobotniej nawałnicy? news@lepszyPOZNAN.pl. Zobacz tutaj zdjęcia wykonane po przejściu burzy z niedzieli.

Płyniemy do domu

Posted by Michał Patelka on 15 sierpnia 2015

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz