K U L T U R A

Urodzinowa cena biletów w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe  Foto: MNP

Muzeum Narodowe w Poznaniu obchodzi w tym roku 165-lecie swojego powstania. Z tej okazji od środy, 30 listopada do niedzieli 4 grudnia ekspozycję stałą można zwiedzać w promocyjnej cenie. Wśród prezentowanych tam dzieł są m.in. ewakuowane z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki obrazy Jacka Malczewskiego.

Muzeum Narodowe w Poznaniu to jedna z najstarszych i największych instytucji tego typu w Polsce. Istnieje od 1857 r. W swoich różnorodnych, bogatych zbiorach przechowuje i udostępnia cenne dzieła sztuki polskiej i światowej. Z okazji rocznicy powstania muzeum – od 30 listopada do 4 grudnia – poznaniacy i turyści mogą zobaczyć ekspozycję stałą w gmachu przy Al. Marcinkowskiego za jedyne 2 zł (bilet normalny) i 1 zł (ulgowy). 

Idę w świat i trwam

Wśród dzieł, które można zobaczyć w najbliższym czasie, znajdują się 34 obrazy Jacka Malczewskiego z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Płótna zostały ewakuowane z Ukrainy z powodu wywołanej przez Rosję wojny. Dzieła polskiego symbolisty można oglądać do końca marca 2023 roku. Znajdują się one na ekspozycji stałej. 

Wystawa “Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”jest gestem pomocy i solidarności w ochronie dziedzictwa. Twórczość Jacka Malczewskiego będąca świadectwem i krytyczną analizą burzliwej i dramatycznej historii Polski, współcześnie staje się świadkiem – doświadczającym – barbarzyństwa wojny. Symbolicznie podróż tych obrazów jest jak wojenna tułaczka w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, jak ukraińscy uchodźcy – czytamy na stronie muzeum. 

Oprócz kolekcji lwowskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu można także oglądać obrazy Malczewskiego znajdujące się na ekspozycji stałej. To największy a zarazem najbardziej wartościowy zbiór dzieł artysty w Polsce. 

Z okazji 165-lecia powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu promocje przygotowano także dla odwiedzających Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim. Od 1 do 4 grudnia bilety można kupić w cenie: 2 zł (normalny), 1 zł (ulgowy).

Użyte w artykule zdjęcia: MNP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz