Jeżyce

Ulica Dąbrowskiego znów będzie zamknięta

Ulica Dąbrowskiego znów będzie zamknięta  Foto: ZDM

Część poznaniaków remont fragmentu ulicy Dąbrowskiego od Ogrodów do Żeromskiego zapamięta na bardzo długo, bo przeciągał się w nieskończoność. Mamy nadzieję, że historia nie powtórzy się przy gruntownym remoncie kolejnego odcina tej ulicy, a ten rozpoczyna się już w najbliższy poniedziałek (18.09).

Wykonamy wymianę całej konstrukcji torowiska od ul. Prusa do ul. Mickiewicza, podsypka tłuczniowa, podkłady, szyny, a nawierzchnia torowiska zostanie odtworzona w masie bitumicznej – informuje poznańskie MPK – jdnocześnie ZDM będzie w tym samym czasie prowadził prace związane z porządkowaniem zieleni na południowej części ul. Dąbrowskiego.

O tym, że stan ulicy Dąbrowskiego jest fatalny, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Doskonale wiedzą to nie tylko pasażerowie tramwajów, ale także kierowcy i piesi. Samo torowisko nie przechodziło generalnego remontu od momentu powstania w latach 60-tych. Od tego czasu prowadzone były remonty tylko w trybie awaryjnym. Stan techniczny torowiska między ul. Mickiewicza a Rynkiem Jeżyckim jest tak zły, że tramwaje muszą tutaj jechać maksymalnie 15 km/h.

Remont ma trwać około 2 miesięcy, jeśli oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z planem. Na szczęście prace prowadzone będą w danym momencie tylko na jednym torze zachowując zatem możliwość jazdy bimb w kierunku Ogrodów.

Brak remontu mógłby doprowadzić w niedługim czasie do konieczności zamknięcia tego fragmentu dla ruchu tramwajowego – podkreśla Piotr Snuszka z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu – w czasie remontu, który będzie kosztował około 2.500.000 zł, wymienione zostaną szyny, podkłady, słupy trakcyjne, które są w najgorszym stanie technicznym, a w obrębie torowiska pojawi się nowa nawierzchnia.

Prowadzony remont torowiska i części jezdni oznaczać będzie oczywiście utrudnienia komunikacyjne w tym fyrtlu. Pierwsze zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone wraz z rozpoczęciem prac, a więc w poniedziałek 18 września.

Samochody będą mogły jechać ul. Dąbrowskiego na odcinku od ul. Mickiewicza do ul. Kraszewskiego tylko w kierunku rynku Jeżyckiego. Jadąc natomiast w stronę centrum miasta będziemy musieli skręcić w lewo w ul. Kościelną bądź w ul. Kraszewskiego.

Nie będzie możliwości skrętu w prawo z ul. Kraszewskiego w ul. Dąbrowskiego, możliwy natomiast będzie przejazd południową pierzeją rynku Jeżyckiego, ul. Prusa i Żurawią – informuje Miejski Inżynier Ruchu – objazd zamkniętej relacji w ciągu ul. Dąbrowskiego wyznaczono ulicami: Kościelną, Poznańską i Roosevelta.

W pierwszym etapie remontu południowy odcinek ul. Kochanowskiego, od ul. Słowackiego do ul. Dąbrowskiego, będzie dwukierunkowy bez wyjazdu w ul. Dąbrowskiego. W tym czasie niedostępne będą miejsca parkingowe po południowej stronie ul. Dąbrowskiego na odcinku prac.

W drugim etapie remontu z ul. Strzałkowskiego i północny odcinek ul. Kochanowskiego będą ulicami dwukierunkowymi bez wjazdu w ul. Dąbrowskiego. W tym czasie niedostępne będą miejsca parkingowe po północnej stronie ul. Dąbrowskiego.

Podczas remontu będziemy mogli również korzystać z dodatkowych miejsc parkingowych wyznaczonych na jednokierunkowym odcinku ul. Dąbrowskiego po północnej stronie Rynku Jeżyckiego.

Zmiany dotyczyć będą także tras bimb jeżdżących ulicą Dąbrowskiego.

Do objazdów wykorzystane zostaną oddane niedawno torowiska na ul. Zwierzynieckiej i Kraszewskiego – dodaje Piotr Snuszka – remont na Dąbrowskiego celowo został zaplanowany na okres po ich otwarciu, aby umożliwić mieszkańcom Jeżyc stałe korzystanie z tramwaju.

Swoje trasy zmienią także dwie nocne linie autobusowe 236 i 246, które objazdami pojadą już w nocy z niedzieli na poniedziałek (17/18.09).

Od pierwszych porannych kursów w poniedziałek zmienionymi trasami, a więc przez Zwierzyniecką i Kraszewskiego, będą kursować linie tramwajowe nr 17 i 18.

Dalej siedemnastka pojedzie przez Św. Marcin, Gwarną i od placu Cyryla Ratajskiego po swojej stałej trasie. Natomiast osiemnastka, tak jak linia numer 2, skręci z ul. Św. Marcin w Towarową i przez ul. Królowej Jadwigi pojedzie na Franowo.

Oto schemat zmian w organizacji ruchu, które będą obowiązywać w pierwszym etapie remontu ulicy Dąbrowskiego.

Użyte w artykule zdjęcia: ZDM, MPK Poznań

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz