Centrum

Tuż przed EURO2012 – Potrafimy się bawić

Ryszard Grobelny  Foto: Urząd Miasta Poznania

O organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w Poznaniu, o korzyściach dla mieszkańców, radości kibicowania i inwestycjach, które będą służyć poznaniakom po turnieju rozmawiamy z Ryszardem Grobelnym, prezydentem Poznania.

Ryszard Grobelny Foto: Urząd Miasta Poznania

Jakie korzyści krótko- i długoterminowe dla Poznania przyniesie organizacja UEFA EURO 2012TM i Strefy Kibica w Poznaniu?

Poznań będzie Miastem Gospodarzem trzeciej co do wielkości imprezy sportowej na świecie. Gospodarz kojarzy nam się z otwartością, gościną, dobrą zabawą i tak właśnie chcemy, żeby nasze miasto zostało zapamiętane. Postawiliśmy sobie wiele celów przy organizacji UEFA EURO 2012™, zrealizowanych zostało też wiele projektów, które na stałe wpiszą się w infrastrukturę Miasta Poznania, a turniej był czynnikiem, który przyspieszył inwestycje wcześniej już planowane. Nasze miasto zyskało przede wszystkim Stadion Miejski, nowe drogi, rozwinięto linie tramwajowe, zmodernizowano wiele torowisk, zakupiono nowe tramwaje i autobusy niskopodłogowe, zyskaliśmy nowy dworzec PKP oraz terminal Portu Lotniczego Ławica. Wszystkie te inwestycje zostaną w Poznaniu i będą służyć mieszkańcom i gościom przez wiele lat.

Korzyści krótkoterminowe to przede wszystkim ogromna promocja Miasta na świecie, chcemy pokazać, że potrafimy godnie reprezentować Polskę na tle międzynarodowym. Wierzę, że nasza gościna zaprocentuje w przyszłości i Poznań będzie celem wizyty wielu turystów. Liczę na to, że turyści, kibice, którzy odwiedzą nas w lecie powrócą, a także zachęcą swoich rodaków do odwiedzin w naszym pięknym mieście. Organizacja UEFA EURO 2012™ to także doskonała okazja do zarobku dla aglomeracyjnych przedsiębiorców. Skorzystają na pewno takie branże jak: gastronomia, hotelarstwo, taksówki czy rozrywka.
Strefa Kibica w Poznaniu pokaże, że poznaniacy potrafią bawić się w zgodzie z gośćmi z zagranicy, że jesteśmy społeczeństwem kochającym sport, dobrą zabawę, ekologię i design.

Ryszard Grobelny Foto: Urząd Miasta PoznaniaMieszkańcy Poznania mają podzielone opinie. Część z nich uważa, że organizacja EURO 2012 to strata ogromnych pieniędzy, które nie zwrócą się miastu. Jak mieszkańcy skorzystają na organizacji EURO i Strefy Kibica?

Nigdy nie jest tak, aby wszyscy byli zadowoleni. Jednakże już od wielu miesięcy zachęcamy i uświadamiamy poznaniaków, Wielkopolan, Polaków, że EURO 2012 jest dla nich. Na Stadionie w Poznaniu 3 mecze obejrzy ledwie ponad 100 tysięcy widzów. W Strefie Kibica będzie ich o wiele, wiele więcej. Ważne jest, aby mieszkańcy byli świadomi, że ze Strefy Kibica korzystać może każdy, że wstęp jest bezpłatny, a atrakcji na pewno nie zabraknie zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci.

W związku z organizacją turnieju realizowanych jest wiele inwestycji. Które z nich były dla Pana najważniejsze?

Jestem mieszkańcem Poznania, dlatego z wielu inwestycji będę korzystał każdego dnia. Najważniejsze inwestycje to oczywiście Stadion Miejski, nowy dworzec PKP, rozbudowane linie tramwajowe, modernizacja wielu ulic, chodników, poprawa stanu centrum miasta, rozbudowa lotniska Ławica. Są to inwestycje, które z pewnością ułatwią codzienne funkcjonowanie miasta oraz życie mieszkańców.

Obecnie – a mamy już maj – mieszkańcy nadal narzekają na problemy z komunikacją miejską, korki w związku z licznymi remontami. Zdążymy z przygotowaniami przed 8 czerwca?

Zdążymy. Większość projektów jest w końcowej fazie realizacji. Także ostatni raz prosimy naszych mieszkańców o cierpliwość, pamiętajmy, że dzięki remontom i modernizacjom będzie żyło nam się znacznie wygodniej po turnieju.

Strefa Kibica powstanie na pl. Wolności, a to wiąże się z tym utrudnienia dla mieszkańców centrum miasta – czy otrzymają coś w zamian?

Wspólnie z mieszkańcami dzielnicy Stare Miasto i Radą Osiedla uznaliśmy, że organizacja Strefy Kibica w centrum Poznania to dobry czas na realizację dodatkowych inwestycji w tej lokalizacji. Zadeklarowaliśmy lokalnej społeczności, że w rejonie Starego Miasta zrealizowane zostaną konkretne inwestycje wybrane spośród propozycji mieszańców. Od lipca 2011 do maja 2012 pracownicy UMP odbyli 10 spotkań z mieszkańcami dyskutując o inwestycjach, ale też rozwiązaniach dot. funkcjonowania centrum miasta w związku z organizacją Strefy Kibica w zakresie np. bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wiem, że mieszkańcy chętnie brali udział w konsultacjach, dyskusje były żywe i zgłoszono liczne propozycje usprawnień funkcjonowania miasta w czasie EURO 2012 i działalności Strefy Kibica.

Co jeszcze, oprócz inwestycji, pozostanie w Poznaniu po Strefie Kibica?

Strefa Kibica UEFA EURO 2012 to 24 dni atrakcji. Każdego dnia będą odbywać się wydarzenia sportowe, muzyczne, filmowe i teatralne. Program przygotowanych atrakcji jest niezwykle bogaty i chyba najszerszy w porównaniu z innymi Miastami-Gospodarzami, bo obejmuje wszystkie dni działania Fan Zone. Zależy nam też na tym, aby wybrane wydarzenia zainicjowane w Strefie Kibica na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny Poznania. Ważnym elementem realizowanych sportowych atrakcji w Strefie Kibica będą Poznańskie Dni Sportu, które objąłem patronatem honorowym i które będą częścią obchodów Imienin Miasta Poznania. Podczas dwóch dni sportu wielkopolskie kluby i stowarzyszenia sportowe zaprezentują swoją ofertę. Realizacja EURO 2012 w Poznaniu to idealny czas na popularyzację sportu wśród Wielkopolan, w szczególności wśród młodzieży. Poprzez prezentację oferty sportowej miasta, zachęcać będziemy do uprawiania sportu. Mam nadzieję, że nasza propozycja spodoba się poznaniakom i Wielkopolanom, a w kolejnych latach Dni Sportu stale towarzyszyć będą obchodom urodzin miasta.

Strefa Kibica Foto: Strefa Kibica

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz