POZnań

TU WOLNO – w Poznaniu powstanie wzorcowy ogród jordanowski

Tu WOLNO - nowy Ogrod Jordanowski - mat. UGO Architecture (11)  Foto:

Zamiast „Zakazu gry w piłkę” – który często pojawia się na staromiejskich podwórkach – TU WOLNO – grać w piłkę, koszykówkę i inne sportowe atrakcje! Rada Osiedla Stare Miasto planuje stworzyć wzorcowy Ogród Jordanowski i do wykonania projektu zaprosiła młodego, ale utytułowanego architekta, Hugona Kowalskiego.

Dziś Ogrody Jordanowskie to nie tylko mądra idea doktora Jordana, ale także nowoczesna koncepcja oparta na słuchaniu mieszkańców. W sobotę będzie można zobaczyć makietę nowego ogrodu, porozmawiać z autorami rozwiązań i staromiejskimi radnymi podczas osiedlowego festynu.

Autorem koncepcji jest Hugon Kowalski, młody ale wielokrotnie nagradzany architekt, m.in. w Archiprix International / Hunter Douglas Awards 2013 – za najlepszy na świecie projekt studencki. Jego prace są społecznie zaangażowane, jak sam przyznaje, inspiracji szuka nie w branżowych magazynach o architekturze, ale w rozmowach z ludźmi. Uważa, że wiele ze społecznych problemów można rozwiązać za pomocą architektury.

Ogród Jordanowski nr 1 to miejsce wyjątkowe na terenie Osiedla Stare Miasto. Ponad stuletnia idea doktora Jordana została oparta na założeniu, że plac rekreacji, przy odpowiednim zagospodarowaniu umożliwi wszechstronny rozwój człowieka, zarówno w sferze fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej.

Projekt podzielony został na trzy etapy obejmujące budowę wielofunkcyjnych boisk, zaplecza ze świetlicą, szatniami i toaletami, a także część parkową z kawiarenką.

Pierwszy etap zakłada budowę boisk wraz z łączącym je placem. Największe przeznaczone jest dla 4 dyscyplin. Cały obszar będzie wyłożony niebieskim tartanem i otoczony piłkochwytami. Serce sportowego kompleksu traktowane jako łącznik pomiędzy poszczególnymi elementami,  przeznaczone jest na strefę rekreacji, w której można się porozciągać, porzucać do kosza czy odpocząć pomiędzy rozgrywkami.

Ważne jest także właściwe zaprojektowanie zaplecza. W budynkach z zielonym, ekologicznym  dachem mieścić się będą świetlica, szatnia, toalety, miejsce na przewijak, pokój trenera, magazyn. Całość uzupełni wiata rowerowa oraz trybuna dla największego boiska.

W trzecim etapie zaplanowano zatopioną w zieleni kawiarenkę, z zielonym dachem, jako idealne miejsce dla pikników.  Całość uwzględnia odpowiednie nasłonecznienie przestrzeni. Zgodnie z sugestiami mieszkańców zaprojektowane będzie dodatkowe wejście od strony ulicy Działowej.

Nasz staromiejski ogród zapewnia różnorodne funkcje, zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Wyraźnie jednak widać, że wymaga gruntownej modernizacji. Rada Osiedla uznała, że powinien stać się wzorcowym przykładem współczesnego Ogrodu Jordanowskiego, miejscem wielopokoleniowej rekreacji i integracji mieszkańców – mówi radny Zbigniew Burkietwicz, autor zwycięskiego projektu w Budżecie Obywatelskim.

Pierwszym krokiem ku realizacji tego celu stało się przygotowanie kompleksowej koncepcji modernizacji. Rada Osiedla podjęła decyzję by architektem odpowiedzialnym za jej przygotowanie został Hugon Kowalski, laureat licznych międzynarodowych nagród, architekt młodego pokolenia, który wciąż szuka innowacyjnych, czasem nietypowych rozwiązań.

Szczególnie ważne jest dla nas to, że architektoniczna koncepcja powstaje z materiałów zebranych podczas konsultacji i warsztatów z mieszkańcami – to zupełnie nowa jakość kształtowania rekreacyjnej przestrzeni w Poznaniu – podkreśla radny Jacek Maleszka, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji

Rada Osiedla Stare Miasto w najbliższą sobotę [27 maja] zaprasza na Festyn Rodzinny do Ogrodu. Organizatorzy przygotowali liczne sportowe i kulturalne atrakcje, będzie można zobaczyć także makietę nowych rozwiązań i porozmawiać z autorami koncepcji.

Rewaloryzacja Ogrodu Jordanowskiego rozpocznie się w sierpniu tego roku. To efekt zwycięskiego projektu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz dofinansowania z budżetu Rady Osiedla Stare Miasto.

Łącznie na prace wykonawcze w 2017 roku zapewniono ponad 714 tysięcy złotych [383 tys. z funduszy osiedlowych i 331 tys. – w ramach PBO]. Na wszystkie inwestycje nie wystarczy jednak pieniędzy, dlatego radni zaplanowali także 35 tys. na dalsze prace projektowe części technicznej, w tym pomieszczeń na działania kulturalne, tak by w perspektywie dwóch – trzech lat, ogród został w całości odnowiony.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz