K U L T U R A

Trwa Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Murowanej Goślinie

Chór  Foto: David Beale

Chóry z Ukrainy, Macedonii, Gruzji, Norwegii oraz Polski uczestniczą w rozpoczętym już X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie.

W poprzednich edycjach Festiwalu w Murowanej Goslinie koncertowały zespoły z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Słowacji, Czech, Hiszpanii, Francji, Brazylii, Chin, Japonii, Peurto Rico, Ekwadoru, Szwecji, Holandii, Turcji, Wenezueli, Korei Południowej, Filipin, Republiki Południowej Afryki i Stanów Zjednoczonych. Występowały oczywiście również chóry i orkiestry z Polski. Łącznie w ramach Festiwalu odbyło się 90 koncertów w samej Murowanej Goślinie, oraz 16 koncertów towarzyszących .w Obornikach Wlkp., w Skokach, w Czerwonaku, w Owińskach, w Białężynie Swarzędzu, w Suchym Lesie, w Rogoźnie i w Poznaniu.

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu melomani będą mogli usłyszeć koncerty w wykonaniu czterech chórów z zagranicy oraz dwóch polskich zespołów – informuje Elżbieta Wtorkowska, Dyrektor Festiwalu – wśród gości zagranicznych będą chóry z Ukrainy, Macedonii, Gruzji i Norwegii.

Będziemy mogli także wysłuchać występów goślińskich chórów Canzona i Vocantes. Za nami jest już koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpił znakomity Chór Wychowanków Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego Jubilus z Warszawy, a także koncert i mszy św. w intencji ks. Kanonika Edmunda Szymańskiego z występem chórów Jubilus, Canzona i Vocantes.

Przed nami jest jeszcze koncert Chóru Mieszanego Wydziału Muzycznego Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego ze Skopje w Macedonii, który odbędzie się w Auli Gimnazjum we wtorek 16 maja o 19:00.

Kolejne koncerty odbędą się w auli Forum, gdzie wystąpi Akademicki Zespół Ludowy Adila z Kutaisi w Gruzji (22 maja) oraz Chór Dziecięcy Strumoczok z Żytomierza na Ukrainie (23 maja).

Goślińcy melomani będą mięli okazję już po raz drugi podziwiać Orkiestrę Wojskową z Bydgoszczy, tym razem pod dyrekcją majora dr Dominika Sierzputowskiego, która wystąpi 8 czerwca – zachęca Elżbieta Wtorkowska – na zakończenie Festiwalu wystąpi Defrost Youth Choir z Hamar z Norwegii.

Koncert finałowy Festiwalu odbędzie 24 czerwca.

Ksiądz Kanonik Edmund Szymański, Patron Festiwalu, przez ponad dwadzieścia lat był proboszczem Parafii pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie. Poza pracą duszpasterską był animatorem życia muzycznego w Murowanej Goślinie, gdzie najważniejszą i największą salą koncertową był kościół parafialny. Choć w maju mija już czternasta rocznica jego śmierci, chóry i orkiestry z Polski i ze świata nadal przyjeżdżają do Murowanej Gośliny.

Użyte w artykule zdjęcia: David Beale

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz