K U L T U R A

Trwa Malta Festival Poznań – Choy Ka Fal – zdjęcia

Malta Festival Poznań 2023 - Choy Ka Fal - Yishun Is Burning -  Foto: lepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaskowiak

Singapurski artysta Choy Ka Fai wystąpił podczas Festivalu Malta w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w sobotę, 1 lipca. Artysta od czterech lat prowadzi projekt badawczy CosmicWander, poświęcony azjatyckiemu szamanizmowi i sposobowi wykorzystywania ciała przez szamanów.

Od środy trwa tegoroczna edycja Malta Festivalu. Do niedzieli, 2 lipca trwać będzie to artystyczne wydarzenie podczas którego m.in. odbędą się spektakle, performance, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz koncerty.

W sobotni wieczór mieliśmy okazję obejrzeć spektakl Yishun Is Burning. Choy Ka Fai od kilku lat filmował niezwykłe rytuały szamańskie, które stały się punktem wyjścia do tworzenia spektakli, instalacji i wystaw ukazujących ich ewolucję oraz zmiany, którym ulegały pod wpływem polityki czy rozwoju technologii i ukazały współczesne oblicza.

W poszukiwaniu religijnej ekstazy zanurza się w najbardziej dystopijnym singapurskim przedmieściu, Yishun, gdzie odkrywa hybrydyczną praktykę duchową, łączącą (w osobach spirytystycznych mediów) kult chińskich i indyjskich bogiń walczących ze złem. Yishun jest antytezą Singapuru, znanego jako czyste, autorytarne miasto-państwo, w którym wolność wypowiedzi nie jest niezbędna. Spektakl Choy Ka Faia to wielokulturowa voguingowa impreza taneczna, przekraczająca granice płci, rasy i religii, zaskakująca podróż w czasie i przestrzeni. W spektaklu występuje norwesko-tajski tancerz Sun Phitthaya Phaefuang aka Aurora Sun Labeija, wschodząca gwiazda sceny voguingowej Azji Południowo-Wschodniej. Towarzyszy mu malajski zespołu NADA (Rizman Putra i Safuan Johari) z Singapuru oraz chińska perkusistka Cheryl Ong. 33 lata po legendarnym nowojorskim filmie dokumentalnym Paris Is Burning zapraszamy na spektakl łączący wątki zglobalizowanego świata i szamańskich tradycji ruchowych, celebrujący poszukiwanie w tańcu (własnej) duchowości – czytamy na stronie organizatora.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z artystą.

W spektaklu gościnnie wystąpili: Diana Revlon, the Fem Queen of the Polish ballroom scene, członkini The Iconic House of Revlon. Yantar, 007 na scenie major i kiki, Poznański przedstawiciel queerowej i ballroomowej kultury. Sinoa Revlon – niebinarna osoba qperformerska. Mother Tsunami Tornado jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskim Ballroomie, zajmująca się voguingiem w Dragu.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz