POZnań

Tramwaj zwany pożądaniem na poznańskich torach

Tramwaj zwany pożadaniem  Foto: materiały prasowe

Po raz kolejny ulicami Poznania przejedzie tramwaj zwany pożądaniem w ramach ogólnopolskiej kampanii organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland prowadząc działania edukujące młodzież w obszarze HIV.

Działania realizowane jest w kilku miastach. W Poznaniu w specjalnym tramwaju studenci medycyny udzielać będą informacji dotyczących dróg przenoszenia się HIV oraz profilaktyki wirusa, a także poinformują pasażerów o tym, gdzie można bezpłatnie i anonimowo wykonać test w kierunku zakażenia. Rozdawane będą także prezerwatywy.

Celem kampanii, która już na stałe wpisała się w krajobraz polskich inicjatyw z obszaru walki z AIDS, jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz edukacja z zakresu profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, a w szczególności zakażeń HIV. To niezwykle istotne, ponieważ w Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba osób seropozytywnych. Wykrywamy też coraz więcej nowych zakażeń.

W ubiegłym roku zanotowano 1069 nowych zakażeń HIV wśród osób w wieku 20 -39, co daje wzrost o 18 proc. w stosunku do 2016 roku, w którym w tej grupie wiekowej rozpoznano 904 przypadki HIV. Ponadto, szacuje się, że ponad 50 proc. osób zakażonych HIV w Polsce nie wie o swoim statusie.

Zachęcamy osoby podróżujące naszymi tramwajami i autobusami do wykonywania testów w kierunku HIV. Z wirusem można żyć długo i stosunkowo komfortowo, a dzięki nowoczesnym lekom także bezpiecznie w perspektywie długofalowej. Trzeba tylko je przyjmować, a więc trzeba wiedzieć o swoim zakażeniu. Każdy aktywny seksualnie człowiek powinien zrobić test. Każdy. – mówi Agnieszka Palus, Koordynator Ogólnopolski projektu.

Tramwaj zwany pożądaniem pojedzie w tym roku w Poznaniu poniższą trasą: AWF – Półwiejska – Wierzbięcice – Poznań Główny – Most Dworcowy – Rondo Kaponiera – Most Teatralny – Słowiańska – Os. Sobieskiego – Słowiańska – Most Teatralny – Fredry – Plac Wolności – Marcinkowskiego – Plac Wiosny Ludów – AWF

Przejazd tramwajem jest darmowy. Akcja startuje w czwartek 24 maja, o godz. 18: 00 przy Moście Teatralnym. Tramwaj będzie kursował do godziny 23:00. Przejazd całą trasą trwa około 40 minut.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz