K U L T U R A

The Greatest Gospel Hits – Gospel Joy

Gospel Joy - Prezentacja The Greatest Gospel Hits  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Najnowsza płyta poznańskiego chóru Gospel Joy nagrana z The Metro Big Band z Nashville była przyczyną dzisiejszego spotkania z muzykami. Od piątku dostępny będzie dwupłytowy album nagrany w auli UAM.

Album zawiera zapis audio i wideo koncertu, który odbył się w październiku 2018 roku w auli UAM. Bigbandowa aranżacja, którą zapewnił 21-osobowy skład The Metro Big Band oraz porywająca choreografia i śpiew Gospel Joy, to właśnie udało się zarejestrować na tym wydawnictwie.

Prace nad koncertem trwały kilka lat. Kiedy udało się już wszystko zorganizować i przyszedł czas koncertu, okazało się, że nie wszyscy muzycy mogą dotrzeć na czas do Poznania, ponieważ samoloty w USA zostały uziemione z powodu szalejącego tornada. Na szczęście ci, którzy dotarli zapewnili niesamowitą muzyczną oprawę.
`
Gospel Joy –  to poznański chór, przepełniony energią i radością, śpiewający na scenie polskiej, jak i zagranicznej od ponad 20 lat. W repertuarze zespołu znajdują się największe hity muzyki gospel, a także własne utwory, wykonywane w języku polskim i angielskim.

Koncerty mają charakter artystyczny i ewangelizacyjny (gospel – z ang. Ewangelia), a chór z chęcią angażuje się w nietypowe projekty, np. aranżacje utworów na specjalne okazje. Żywiołowy śpiew w połączeniu z dynamiczną choreografią i barwnymi strojami sprawia, że nawet najbardziej oporna publiczność śpiewa i tańczy razem z nimi.

Mając na celu popularyzację muzyki gospel w Polsce, zespół od ponad 16 lat organizuje w całym kraju Warsztaty Gospel, podczas których uczestnicy nie tylko uczą się utworów w harmonii trzygłosowej, ale również poznają przesłanie tej muzyki. Efekty swojej pracy warsztatowicze prezentują podczas koncertu finałowego, tworząc wieloosobowy chór gospel.‏

Gospel Joy współpracował m. in. z takimi artystami jak: Mietek Szcześniak, Natalia Niemen, Kasia Moś, Mate.O, Brian Fentress (USA), Ruth Lynch (Wlk. Brytania), Emma Nichols (USA), Mezo i Sylwia Grzeszczak.

Do ciekawych przedsięwzięć chórzystów zaliczyć można uświetnienie premiery musicalu „Zakonnica w przebraniu” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz  udział w musicalu „Jesus Christ Superstar” w którym główną rolę zagrał Marek Piekarczyk. Zespół angażował się w koncerty, organizowane przez fundacje wspierające dzieci: “Mam marzenie” oraz “Bread Of Life”.

W swoim dorobku chór posiada pięć płyt: „To On” (2007 r.), „Kolędy z Gospel Joy – Gdy się  Chrystus rodzi” (2010 r.) „Gospel Joy Live”  (2010 r.), „Napełniaj” (2017 r.) oraz najnowszy album „The Greates Gospel Hits”, nagrany z udziałem The Metro Big Band z Neshville (USA).

The Metro Big Band z Nashville – to 19 profesjonalnych muzyków jazzowych, mających na swoim koncie misyjne występy na całym świecie, Prowadzony jest przez wybitnego dyrygenta, aranżera i producenta – Campa Kirklanda.
W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat Camp Kirkland stał się jednym z najlepszych muzyków kościelnych w Stanach Zjednoczonych.

Oba zespoły planują kolejny wspólny koncert. Ma się to wydarzyć pod koniec 2020 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz