Aglomeracja Murowana Goślina

Terapeutyczne Herody z Owińsk

Pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej z Owińsk ponownie ruszają ze swoją trupą, by w swym najbliższym sąsiedztwie zagrać bożonarodzeniowe przedstawienia. Wspierają ich terapeuci i pracownicy ośrodka, którzy angażują się zarówno w przygotowanie, jak i udział w spektaklach.

Herody w OwińskachWędrowna Trupa Herody wystawia radosną sztukę o tytule „Herody”. W ubiegłym roku spektakl spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem publiczności, którą aktorzy aktywnie włączali do tworzenia wydarzeń, angażując ich m.in. do wspólnego kolędowania. Idea organizacji przedsięwzięcia od lat jest ta sama – zwrócenie uwagę na obecność osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych w społeczności lokalnej i ich chęć żywego uczestnictwa w życiu społecznym.

Dla naszych pacjentów to wyjątkowy czas i wydarzenia. Do występów przygotowują się przez wiele miesięcy, bo bardzo im zależy, by jak najlepiej wypaść przed naszą lokalną publicznością. Proszę pamiętać, że aktorami są osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawne intelektualnie. Przygotowanie oraz realizacja przedstawień to dla nich bardzo duże wyzwanie i towarzyszące im emocje – mówi Barbara Krzywda, kierownik filii Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Owińskach.

Poza aspektem integracji ze społecznością lokalną, przełamywaniem stereotypów dotyczących podopiecznych zakładu w Owińskach, realizowany cykl przedstawień jest dla pacjentów częścią terapii. Ośrodek wśród metod terapeutycznych stosuje właśnie teatroterapię.

Chcemy, aby nasz Oddział stał się miejscem jeszcze bardziej znanym i przyjaznym, dlatego dążymy do stworzenia wspólnej przestrzeni, miejsca cyklicznych spotkań niepełnosprawnych aktorów, personelu oraz publiczności – dodaje Barbara Krzywda.

Inauguracyjne przedstawienie, tradycyjnie już odbędzie się w święto Trzech Króli. Aktorzy oraz organizatorzy zapraszają o godzinie 12.30 do Kościoła Parafialnego w Owińskach.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz